Чоколадна торта од палачинки

Состојки за фил: 200 гр чоколадо100 гр маргарин250 мл хопл200 гр печени и исчистени лешници Подготовка: Прво во сад растошете го маргаринот и чоколадото, а потоа додајте ја...

Здрава домашна нутела од четири состојки

Нутела стана синоним за чоколаден крем во којшто уживаат луѓето ширум светот. Но, оние кои внимаваат што јадат, тогаш бараат некоја поздрава варијанта без да имаат грижа на совест...

Колач со јаболка и павлака (РЕЦЕПТ)

Овој колач се прави со јаболка и со ронливо тесто, а вкусот е прекрасен и неодолив и за кратко време ќе ви стане омилен вам и на вашето семејство....

Лесен рецепт за брзи домашни кифли

Овие кифли се прават многу лесно, најпрво затоа што не треба да чекате тестото да нарасне, а толку се вкусни, што ќе ги правите секој ден, затоа што и...

Брз чоколаден колач со бисквити и џем

Состојки: 2 јајца100 гр чоколадо100 гр шеќер80 гр брашнополовина прашок за пецивомалку цимет50 грама путер За прелив: 100 грама чоколадо1 лажица млеко2 лажици маслоџем по избор. Подготовка: Изматете...

Најлесната пица-пита од готови кори, одлична за појадок и вечера

Нема полесен начин како да имате највкусна пита со пица-фил во домашни услови, која нема да ве чини премногу, а е едноставна за подготовка. Состојки: 10 готови кори...

Народен напиток од љубичица: Ефикасен лек за проблемите со дишните органи

Љубичицата од дамнина се користи во козметичката индустрија, поради убавиот мирис и својствата кои ги има. Таа го чува здравјето на срцето, а позитивно делува и на дишните патишта....

Брауни со банани и путер од кикирики (РЕЦЕПТ)

Брауни-колачите се омилени на многу луѓе, особено поради чоколадниот вкус и употребата на сосема мала количина брашно при подготовката. Но, овој рецепт е едно ниво погоре во искуството...

Посно шарено рижото, идеја за вкусен ручек (РЕЦЕПТ)

Оризот е една од намирниците кои може да се користат во време на карантинот, бидејќи има долг рок на траење, а од две шолји ориз може да се направи...

Рецепти за јадења од коприва: Полни со железо доволно за целото тело

Копривата е многу здрава, а освен како чај и додаток во исхраната, таа може да биде и добра основа за здрав и комплетно нутритивен оброк. Во продолжение ви...
0:00
0:00