Зимница од рерна: пиперки со лук

Ќе уживате во најубавиот вкус на печени пиперки. СОСТОЈКИ – 5 кг пиперки – 5 лажици шеќер – 1 лажица морска сол – 1 главица лук – 100 мл масло – листови од целер НАЧИН НА ПОДГОТОВКА Пиперките...

Вкус кој ќе го обожавате: Палачинки со ѓумбир

Ако сакате палачинки, а во исто време сте и љубител на ѓумбирот, оваа идеја е одлична за тоа како да ги споите во еден десерт. За околу 15...

Брауни со банани и путер од кикирики (РЕЦЕПТ)

Брауни-колачите се омилени на многу луѓе, особено поради чоколадниот вкус и употребата на сосема мала количина брашно при подготовката. Но, овој рецепт е едно ниво погоре во искуството...

Варени домашни кифли

Мирисот на топли кифли е најубавиот спомен од детството. Со овој рецепт пак ќе се вратите во тие убави детски години СОСТОЈКИ– 600 г брашно– 200 мл млако...

Салата која симнува 2 кг за 2 дена: Салото проверено се топи од овие...

Кога станува збор за губење на тежината, честопати среќаваме совети за замена на појадокот и вечерата со хранливи салати. Диетата со салата е веројатно една од најлесните за...

Брз колач со мармалад од кајсија

Брз колач со мармалад од кајсија – рецепт Потребни состојки: Шеќер – 1 чаша Млеко – 1 чаша Брашно – 1 чаша Вода – 1 чаша Сода бикарбона – 1 ќесичка Мармалад од кајсија – 3...

Како се прави најдобар домашен ајвар: Проверен рецепт кој нема конкуренција

Ви го откриваме рецептот за највкусен ајвар што се подготвува на овие простори. Ајварот се прави од чиста пиперка, а времето на пржење на ајварот зависи од повеќе...

Лимон-пудинг од рерна: Сочен и превкусен

Идеален рецепт за десерт за секогаш кога сакате нешто благо, но немате доволно време да се посветите на подготовката. Состојки: 2 јајца2 лажици брашно2 лажици путер3/4 од шолја...

Обожавате тестенини, но дали ги правите овие грешки при готвењето?

Тестенините сите ги обожаваме, пред сè затоа што се вкусни, а потоа и бидејќи се едни од поедноставните оброци за подготовка. Но, иако ви изгледа дека нема каде да се...

Посна карамел торта со киви

Потребно: 600 гр мелен посен кекс100 гр кекси5 лажички шеќер за пудинг100 гр шеќер за чај200 гр шеќер во прав400 гр мелени оревипудинг од карамела100 грама стопено чоколадо300-400...
0:00
0:00