Зошто да пиете турско кафе без никакви додатоци наместо кое било друго?

Некогаш се знаеше – кафе е она турското, што го вариме во ѓезве, а се друго е само обид да биде кафе. Иако постојат многу видови кафе, многу луѓе едноставно,...

Рецепт за веганска чоколадна торта со банани

Чоколадната торта може да биде вистинско уживање за сите, без разлика дали се вегетаријанци, вегани или пак, јадат сè. На вкусот на оваа веганска торта никој не може...

Брз колач со мармалад од кајсија

Брз колач со мармалад од кајсија – рецепт Потребни состојки: Шеќер – 1 чаша Млеко – 1 чаша Брашно – 1 чаша Вода – 1 чаша Сода бикарбона – 1 ќесичка Мармалад од кајсија – 3...

Направете дома мафини со новогодишни декорации (ФОТО)

Во духот на новогидушните и божикните празници ви откриваме како да подготвите превкусни мафини и да ги декорирате како новогодишни елки. Дури и да не сте експерти во слаткарството,...

Меки цимет-ролни, вкус кој не се заборава

Ролните со цимет се еден од највкусните ароматични десерти, кои со помош на овој рецепт можете и самите да ги подготвите дома. Потребни состојки: 350 гр брашно50 гр...

Подгответе американски колачи по проверен рецепт

Колачињата со чоколаден чипс сигурно сте ги виделе во списанија, на сајтови, на реклами, можеби и сте ги пробале, а може и да имате рецепт за нив. Тие...

Совршен пудинг од ориз, цимет и портокал (РЕЦЕПТ)

Овој десерт се подготвува слично како турскиот сутлијаш, со таа разлика што можете да експериментирате и со зачини и со ароми кои ви се допаѓаат. Потребни состојки: 200...

Кремаста торта со кафе и маскарпоне (РЕЦЕПТ)

Прекрасен кремаст рецепт за чоколадна торта со кафе и маскарпоне, со богат вкус, одлична за гости и што е најважно, не се пече. Состојки за тесто: 160 грама...

Додадете една состојка и ќе добиете најкрцкави компирчиња – нема грешка!

Никој не ужива во мрсен или недоволно варен компир. За среќа, постои еден генијален трик што на ова јадење ќе му даде совршена крцкавост. Еден готвач сподели трик...

Варени домашни кифли

Мирисот на топли кифли е најубавиот спомен од детството. Со овој рецепт пак ќе се вратите во тие убави детски години СОСТОЈКИ– 600 г брашно– 200 мл млако...
0:00
0:00