Во последните 24 часа се направени 3114 тестирања, а регистрирани се 1161 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 410 -Куманово 54 -Дебар 19 -Штип 54 -Прилеп 59 -Тетово 58 -Струга 25 -Велес 55 -Битола 75 -Охрид 51 -Кавадарци 55 -Гостивар 38 -Гевгелија 38 -Струмица 27 -Крива Паланка 10 -Радовиш 14 -Крушево 1 -Кочани 28 -Пробиштип 7 -Демир Хисар 3 -Македонски Брод 2 -Пехчево 1 -Берово 1 -Валандово 5 -Виница 2 -Делчево 5 -Кратово 3 -Свети Николе 18 -Кичево 12 -Ресен 7 -Неготино 24 Починати се 26 лица, седум пациенти од Скопје (61, 66, 63, 67, 68, 64 и 30г), двајца од Куманово (53 и 63г), двајца од Штип (64 и 78г), двајца од Прилеп (85 и 85г), еден пациент од Струга (71г), еден од Битола (61г), четири пациенти од Гостивар (57, 83, 76 и 75г), еден од Струмица (80г), еден од Крива Паланка (73г), двајца од Кочани (66 и 67г), еден од Пробиштип (35г), пациент од Делчево (64г) и еден од Кичево (66г). Пациентите се починати во болнички услови. Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 806 оздравени пациенти од: -Скопје 295 -Куманово 34 -Дебар 4 -Штип 20 -Прилеп 49 -Тетово 45 -Струга 25 -Велес 29 -Битола 62 -Охрид 33 -Кавадарци 18 -Гостивар 41 -Гевгелија 15 -Струмица 22 -Крива Паланка 8 -Радовиш 3 -Крушево 3 -Кочани 14 -Пробиштип 7 -Демир Хисар 2 -Македонски Брод 2 -Пехчево 1 -Берово 9 -Валандово 4 -Виница 4 -Кратово 1 -Свети Николе 7 -Кичево 14 -Ресен 16 -Неготино 19 Досега во земјата се направени вкупно 360.216 тестирања на Ковид -19. Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 72044, бројката на оздравени пациенти е 48170, на починати е 2077, а бројот на активни случаи изнесува 21797.

The post Коронавирус не запира, денеска нови 1161 случаи, од Кичево 12 – додека починале 26 лица, ова е листата по градови.. appeared first on Порта.