Неколку интересни моменти го одбележаа дуелот од Лига купот на Англија, меѓу Тотенхем и Челси.

Спарс славеа на пенали, но во првото полувреме Лампард и Мурињо влегоа во вербална пресметка, а во второто полувреме се случи нешто уште почудно. Додека траеше играта, односно во тек беше 70. минута, Ерик Дајер истрча од теренот и замина во соблекувалната иако не беше побарана замена за него.

Tottenham vs Chelsea | Jose Mourinho chasing and mad at Eric Dier because he went for a toilet break #TOTCHE pic.twitter.com/gEAEwVO1z5

— D9INE (@D9INE_ELITE_7) September 29, 2020

Мурињо тргна да го бара, а по неколку минути англиските репортери заклучија дека Дајер морал да оди во тоалет, по голема нужда.