Во текот на изминатото деноноќие (18/19.10.2020 година) на територијата на државата, по однос на мерката за носење лична заштита на лице, регистрирани се 749 прекршоци.

Министерството за внатрешни работи апелира до граѓаните да ги почитуваат мерките и протоколите донесени од Владата со цел справување со Ковид-19.

Текстот Казни за 749 лица за неносење маски е превземен од МАКФАКС.