Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (12.01.) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот. -На територијата на Драчево изречени се вкупно 101 мерка, од кои 14 за возење без возачка дозвола, 12 за нерегистрирани возила, шест за брзо возење, две за возење под дејство на алкохол, девет санкции за користење на мобилен телефон. Засилените сообраќајни контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи за да ја зголемиме безбедноста во сообраќајот, информира МВР.