Нивото на Охридското Езеро два сантиметри по минимумот

– Нивото на Охридското Езеро денеска е за два сантиметри под дозволениот минимум, а Преспанското Езеро за 46 сантиметри го има надминато апсолутниот минимум, покажуваат денешните мерења на...

Нормализиран сообраќајот на магистралниот пат Прилеп – Градско

Сообраќајот на магистралниот пат Прилеп – Градско, кај „Заполошки мост“ е нормализиран, соопшти АМСМ. Прекинот на сообраќајот, како што велат од АМСМ, бил поради одржување на јавен собир....

Утре без струја делови од Аеродром, Карпош, Центар и Студеничани

– Без електрична енергија утре ќе бидат делови од општините Аеродром, Карпош, Центар и Студеничани заради технички зафати во дистрибутивната мрежа. Како што соопшти РЦУК – Скопје, по...

Состојба на патиштата

– Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по наместа влажни коловози. Страбаг АГ известување дека денеска ќе врши минирање на патниот правец Радовиш – Штип, кај местото...

Сончево со слаб северен ветер

– Времето ќе биде претежно сончево, вдолж Повардарието со слаб до умерен ветер од северозападен правец. Минималната температура ќе биде во интервал од -3 до 5, а максималната...

На денешен ден

15 декември 2020 – Ден на есперантската книга 37.- Роден е римскиот цар Нерон Клавдиј Цезар Август Германик, еден од најконтроверзните владетели во историјата на Римското царство. На...

Од верските календари

15 декември 2020 ОД КАЛЕНДАРОТ НА МПЦ Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 2 декември. Денеска е Св. пророк Авакум. Авакум е еден од старозаветните...

Oбичаи и верувања

15 декември 2020 Народна филозофија Народни пословици и поговорки Чужината е бел образ. (Охрид) – Човекот откако ќе отиде на туѓина ќе спечали пари со кои може...

Во Лазарополе измерени – 3 степени, во текот на денот ветровито со зголемена облачност...

– Најстудено во земјата ноќеска било во Лазарополе каде се измерени – 3 степени, во Крушево и Маврови Анови се измерени – 1, во Дебар 1, во Берово,...

Сообраќајот се одива по влажни коловози

– Сообраќајот на патиштата се одвива без забрани, по наместа влажни коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од...
0:00
0:00