Од еден вид крцкаво тесто може да направите многу колачиња, само треба да ги обликувате и декорирате на различни начини. Освен инспиративните идеи, ќе ви го пренесеме и рецептот за тестото. Рецепт за тесто: – 7 чаши брашно; – 6 лажици шеќер; – 5 лажици млеко; – 250 грама путер (исечкан на ситни парчиња); – 2 жолчки; – 1 лажица сода бикарбона; – 1 рендана кора од лимон. Подготовка: Добро измесете го тестото, па покријте го со најлонска фолија и оставете го во фрижидер еден час да отстои. Потоа земете сукало и направете го да биде потенко. Ставете го во соодветен плех и печете околу 10 минути. Откако ќе се излади тестото може да почнете со декорациите. Напомена: Доколку сакате чоколадни колачиња, во тестото додадете малку какао или чоколадо во прав. Исто така доколку колачињата сакате да ви бидат во различни бои, додадете во тестото боја за храна или некаква арома. Во тестото може да додадете и парчиња чоколадо, ореви, лешници, суво овошје… (по желба). Идеи за декорација: извор: точка.мк