Сите зборуваат за Герет Бејл и неговата серија повреди во седумте сезони во дресот на Реал Мадрид, а „кралскиот клуб“ веќе има ист таков случај во своите редови.

Станува збор за Еден Азар кој повторно доживеа повреда и нема да му биде на располагање на Зинедин Зидан извесен период и најверојатно ќе го пропушти Ел Класико кое е на програмата на 25 октомври. Сега го повреди бутниот мускул на десната нога, па нема да игра за белгиската репрезентација во Лигата на нации, а ќе пропушти и неколку натпревари на Реал во шпанското првенство и Лигата на шампионите.

Искусниот играч од средниот ред оваа сезона се уште не одиграл ниеден меч, а минатата настапи на само 22, од истите причини.