Не се смирува ситуацијата во Холандија. Холанѓаните преку нереди и протести веќе неколку дена го изразуваат револтот од заострените антиковид мерки и воведениот ноќен полициски час, за првпат од Втората светска војна. Се протестира во Амстердам, Ротердам, Хаг, Амерсфорт и Гелен. Во синоќешните нереди уапсени се вкупно 180 демонстранти.Полцијата со водени топови и солзавец ги растеруваше разбеснатите демонстранти.

Три лица се повредени во напад со нож во германскиот Град Франкфурт. Мажот кој ги нападнал е уапсен. Според очиевидци, жртвите биле бодени по случаен избор а напагачот излгледал како да е под дејство на дрога. Инцидентот се случил во близина на главната железничка станица.

Италијанскиот премиер Џузепе Конте поднесе оставка откако партијата Италија Вива се повлече од владејачката коалција. Конте се надева дека од шефот на државата ќе добие шанса да се обиде да формира нова коалциска Влада. Анкетите на јавното мислење покажуваат дека Конте е најпопуалнриот премеир во последните 20 години и дека 46 проценти од анкетираните сакаат тој да продолжи да ја води извршната власт.

Не верувам дека Сенатот ќе го прогласи Доналд Трамп за виновен за поттикинување бунт на 6 јанауари изјави Американскиот претседател Џо Бајден. Сепак важно е судењето да продолжи дециден е Бајден. Постапката во Сенатот ќе почне по 8 февруари. Доколку екс претседателот биде прогласен за виновен, Сенатот потоа може да одржи гласање Трамп да не може да извршува јавни функции.

Фото за вовед: Видео: File 26.01_emi_svet_novo.mp4Категорија: СветНовинар: Емилија Штерјов