Манчестер Сити со заостанатиот натпревар може да избие на чело на табелата во Премиерлигата, а новинарите на островот ги интересира дали Пеп ќе ја засилува екипата.

Сезоната влегува во втората половина и клучни потези за екипите ќе бидат потенцијалните засилувања оваа зима.

Според зборовите на Пеп Гвардиола, Сити нема да се засилува овој јануари.

Нема да донесеме никој. Не сме разговараме во клубот, но сезоната ќе ја завршиме без зимски засилувања, тимот е добар, јас сум задоволен“, порача Пеп.

Сити е на врвот, па со преостанатиот натпревар кој треба да го одиграат и доколку го добијат, избиваат пред Јунајтед на табелата.