Го зајакнува имунитетот подобро од витамин Ц: Зошто треба да пиете чај од жалфија? Марта Стефановска 15.10.2020 / 16:05 Здравје

Чајот од жалфија се користи за зајакнување на имунитетот и во борбата против многу болести. Овој чај со децении наназад се користи во народната медицина и е еден од најмоќните за чување на здравјето на целиот организам.

Листовите на оваа билка содржат многу минерали, магнезиум, калциум, витамин А, Ц и витамини од Б групата, есенцијални масла, танин.

За жалфијата се вели дека е лек за целото тело. Може да направите облоги, чај или да се користи како масло.

Жалфијата е богата со антиоксиданси кои му помагаат на телото во борбата против токсините. Со самото тоа се спречува појавата на карцином во организмот и се подобрува работата на мозокот.

Жалфијата го стимулира нервниот систем и дигестивниот систем. Одлична е и за симнување на телесната температура. Чајот од жалфија максимално го зајакнува имунитетот, па се препорачува во период кога владее настинка и грип.

Успешно ја намалува главоболката и напнатоста.

Жалфијата ја подобрува концентрацијата, воспаление на грлото и белите дробови, воспаление на внатрешните органи, инфекции на половите органи и габичните инфекции на кожата.

Оваа билка е одлична и за ублажување на симптомите на менопауза и пореметување на менструалниот циклус, како и за чистење на црниот дроб од токсини.

Жалфијата се употребува и за дезинфекција на рани.

Се користи за инхалации при астма, бронхитис и инфекции на дишните патишта.

Исто така, жалфијата го регулира и потењето.

Автор/Извор М.С. Прикажи во метро On