Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајан на Твитер ги објави датумите на почеток на имунизација против коронавирусот.

Претседателот на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, денес потврди дека вакцинацијата против вирусот корона во Европската унија ќе започне на 27 декември.

“Вакцинацијата низ Европската унија ќе започне на 27, 28 и 29 декември. Ова е моментот на Европа. Заедно ги штитиме своите граѓани. Заедно сме посилни”, напиша Фон дер Лајен на Твитер.

It's Europe's moment.

On 27, 28 and 29 December vaccination will start across the EU.

We protect our citizens together. We are #StrongerTogether#EUvaccinationdays pic.twitter.com/6VxDumysBL

— Ursula von der Leyen (@vonderleyen) December 17, 2020

Неколку европски земји, вклучувајќи ги Германија, Франција и Италија, претходно рекоа дека ќе го координираат почетокот на нивните кампањи за вакцинација против коронавирусот.

Германскиот министер за здравство Јенс Спан порано денес изјави дека сите земји-членки на ЕУ планираат да започнат вакцинација против коронавирусот на 27 декември.

The post Донесена одлука: Објавено кога започнува вакцинацијата против корона appeared first on Порта.