Диета која трае само 72 часа – дали би ја пробале? Марта Стефановска 20.10.2020 / 14:49 Здравје

Оваа диета е совршена за оние кои немаат трпение за долготраен режим на исхрана туку сакаат веднаш да забележат резултати.

Диетата со назив „3 килограми за 3 дена“ е совршена за оние коишто се подготвени да издржат без многу храна за да се ослободат од вишокот килограми на брз начин.

Ќе чувствувате глад, но ќе ве мотивира фактот дека диетата трае само 3 дена. За сите оние коишто не можат да го замислат денот без благце и кафе, добра вест е што не мора да го направат тоа бидејќи сладоледот и кафето се на менито на оваа диета.

*пред да започнете со диета консултирајте се со вашиот лекар или нутриционист

Што може да јадете?

Оваа диета не се базира на големи порции со нискокалорични намирници туку на мали порции од храната која ја обожавате. Се состои од 3 оброци.

Што потоа?

Доколку сакате да изгубите повеќе од 3 килограми, може да го повторите циклусот, но да направите пауза од 4 дена. за тоа време треба да внимавате на вашата исхрана и да не претерувате. Не се препорачува да вежбате во текот на оваа диета бидејќи внесувате малку калории. Може само да пешачите со брзо темпо.

Предлог мени

Прв ден

Појадок: Турско кафе или чај (со малку шеќер), 1 цитрон, 1 кришка леб, 1 лажица путер од кикирики

Ручек: Туна, 1 кришка леб, кафе или чај со малку шеќер или вода

Вечера: 100 гр варено месо, 1 шолја боранија, 1 шолја супа од морков, 1 шолја сладолед од ванила, 1 јаболко, кафе или чај.

Втор ден

Појадок: Турско кафе или чај со малку шеќер, 1 варено јајце, 1 кришка леб, 1 банана

Ручек: 1 шолја сирење, 1 парче леб, кафе, чај или вода

Вечера: 2 виршли, половина шолја рендан морков, 1 шолја брокула, 1 шолја сладолед од ванила, кафе, чај или вода

Трет ден

Појадок: Турско кафе или чај, 50 гр младо сирење, 1 кришка леб, 1 јаболко

Ручек: 1 варено јајце, 1 кришка леб, кафе, чај или вода

Вечера: 1 шолја туна, 1 шолја рендан морков, 1 шолја карфиол, 1 шолја сезонско овошје, половина шолја сладолед од ванила, кафе или чај, вода

диета Автор/Извор М.С. Прикажи во метро On