Пробајте го овој необичен рецепт за вкусни, холандски палачинки.

Потребни состојки: 300 гр вишни

½ дл црвено вино 1 стапче ванила 2 лажици густин Смеса за палачинки Сладолед од ванила

Начин на подготовка:

Исцедете ги вишните сокот од нив тргнете го на страна. Во тенџере додајте го сокот од вишни, црвеното вино и ванила и варете додека почне да врие. Намалете ја температурата и варете уште 15 минути. Додајте ги вишните густинот и варете додека да се згусне сосот. Испечете мали палачинки. Наредете ги палачинките една врз друга и прелијте ги со сосот од вишни, а по желба додајте и сладолед од ванила и шеќер во прав. извор: Kajгана