Во последните 24 часа се направени 1837 тестирања, а регистрирани се 613 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 204
-Куманово 35
-Дебар 15
-Штип 20
-Прилеп 27
-Тетово 29
-Струга 19
-Велес 24
-Битола 23
-Охрид 27
-Кавадарци 38
-Гостивар 24
-Гевгелија 19
-Струмица 9
-Крива Паланка 8
-Радовиш 8
-Кочани 11
-Пробиштип 3
-Македонски Брод 2
-Пехчево 1
-Берово 12
-Валандово 2
-Виница 1
-Делчево 4
-Свети Николе 15
-Кичево 11
-Ресен 7
-Неготино 15

Починати се 25 лица, осум пациенти од Скопје (63, 80, 72, 72, 53, 81, 60 и 71г), двајца од Куманово (86 и 87г), еден од Прилеп (77г), двајца од Велес (68 и 61г), тројца пациенти од Битола (54, 67 и 57г), еден од Кавадарци (68г), тројца од Гостивар (60, 75 и 59г), еден од Гевгелија (71г), еден од Струмица (47г), еден од Радовиш (53г), еден од Свети Николе (75г) и еден пациент од Ресен (84г). Од нив двајца пациенти се починати вон, останатите се починати во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 688 оздравени пациенти од:

-Скопје 251
-Куманово 38
-Дебар 3
-Штип 39
-Прилеп 45
-Тетово 41
-Струга 18
-Велес 29
-Битола 43
-Охрид 28
-Кавадарци 26
-Гостивар 32
-Гевгелија 2
-Струмица 13
-Крива Паланка 4
-Радовиш 6
-Кочани 12
-Пробиштип 1
-Демир Хисар 7
-Македонски Брод 3
-Пехчево 1
-Берово 2
-Валандово 2
-Виница 2
-Свети Николе 6
-Кичево 18
-Ресен 7
-Неготино 9

Досега во земјата се направени вкупно 364.858 тестирања на Ковид -19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 73638, бројката на оздравени пациенти е 49414, на починати е 2121, а бројот на активни случаи изнесува 22103.

Повеќе информации: http://zdravstvo.gov.mk/deneska-se-registrirani-613-novi-sluchai-na-kovid-19-vkupnata-brojka-na-dijagnosticirani-e-73638-ozdraveni-se-688-pacient-pochinati-se-25-lica/

The post Денес вообичаено малку тестови и 613 нови ковид-19 случаи appeared first on Порта.