Во последните 24 часа се направени 2805 тестирања, а регистрирани се 982 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 456 -Куманово 24 -Дебар 2 -Штип 23 -Прилеп 69 -Тетово 36 -Струга 38 -Велес 26 -Битола 45 -Охрид 42 -Кавадарци 43 -Гостивар 34 -Гевгелија 14 -Струмица 28 -Крива Паланка 2 -Радовиш 7 -Крушево 2 -Кочани 15 -Пробиштип 3 -Демир Хисар 1 -Македонски Брод 3 -Пехчево 4 -Валандово 7 -Виница 6 -Делчево 15 -Кратово 1 -Свети Николе 4 -Кичево 16 -Ресен 7 -Неготино 9 Починати се 19 лица, четири пациенти од Скопје (82, 53, 74 и 84г), еден од Куманово (87г), еден од Струга (78г), еден од Велес (53г), еден од Битола (86г), двајца пациенти од Охрид (76 и 80г), еден од Кавадарци (65г), двајца од Гостивар (75 и 56г), четири пациенти од Крива Паланка (66, 40, 72 и 67г), еден од ПЕ Делчево-Македонска Каменица (81г) и еден пациент од Кратово (65г). Од нив двајца се починати вон, останатите се починати во болнички услови. Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 556 оздравени пациенти од: -Скопје 176 -Куманово 23 -Штип 31 -Прилеп 32 -Тетово 48 -Струга 1 -Велес 26 -Битола 30 -Кавадарци 21 -Гостивар 63 -Гевгелија 12 -Струмица 9 -Крива Паланка 8 -Радовиш 5 -Кочани 9 -Пробиштип 7 -Македонски Брод 1 -Пехчево 1 -Берово 5 -Валандово 1 -Виница 2 -Кратово 2 -Свети Николе 11 -Кичево 14 -Ресен 7 -Неготино 11 Досега во земјата се направени вкупно 363.021 тестирања на Ковид -19. Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 73025, бројката на оздравени пациенти е 48726, на починати е 2096, а бројот на активни случаи изнесува 22203.

The post Денес нови 982 случаи на Ковид-19 од вкупно 2805 тестирања, починале 19 лица appeared first on Порта.