За овој вкусен десерт не ви е потребен миксер ниту вага. Нема егзотични состојки, а ако сакате, можете да си играте и да додадете суво грозје, јаболка или круши. Потребни состојки: 120 милилитри павлака 120 милилитри јогурт 240 милилитри млеко 80 милилитри масло 130 г кокосово брашно или кокосови струготини 1-2 ванилин шеќер 250 г брашно 1 лажица гриз 1 лажичка прашок за пециво Глазура: 100 г црно чоколадо 2 лажици масло Начин на пдготовка: Измешајте го шеќерот во малку млеко за да се стопи. Одделно измешајте ги сувите и влажни состојки, потоа измешајте ги заедно и префрлете ги во помал сад за печење или калап за помали колачи кои ќе ги посипете со брашно за да не се залепи тестото. Печете околу 25-30 минути на 180°C и користете чепкалка за заби за да проверите дали вашиот десерт е готов. Ако е чисто, без трошки од тесто, подготвено е да се извади од рерна. Кога колачот ќе се испече, извадете го и прелијте го со чоколадната глазура додека е уште врела. Направете чоколадна глазура со топење на чоколадните коцки за готвење на пареа и со мешање со маслото. извор:кафепауза.мк