Овај интегрален солен колач може да биде одличен појадок или ужинка.

Потребни состојки:

300 грама урда,

10 супени лажици пченкарно брашно,

8 супени лажици интегрално пченично брашно,

200 мл млеко,

200 мл масло,

100 мл кисела вода,

4 јајца,

една кесичка прашок за пециво и сол по желба.

Помешајте ги сите состојки и смесата ставете ја во тепсија да се печи 40 минути на 180 степени.

Се служи со јогурт и сирење.