Тешко извојувана победа за Тотенхем од 2-1 во дуелот со Брајтон попладнево во рамките на популарниот Боксинг Деи.

Гостите играа добро и по неколкуте неискористени шанси на тимот на Мурињо го отворија резултатот со погодокот на Вебстер во 37м.

Сепак притисокот што го направи Тотенхем вроди плод и Кејн во 53. Минута обезбеди израмнување. Вториот гол за победа од 2-1 го постигна Деле Али во 72. Минута.

Челзи продолжува со променливата игра. Наместо нова победа пораз од 2-0 во дуелот со Саутемптон со што оваа екипа конечно излезе од опасните води во Премиер лигата. Обафеми во првото полувреме најави изненадување кое во вториот дел го потврди Редмонд.