Со корекција на исхрaната и зголем внес на здрави хранливи материи го зајакнувате својот одбранбен механизам од напад на вируси и бактерии.

За подигнување на имунитетот зголемете го внесот на антиоксиданти. Витаминот Ц и цинкот делуваат превентивно, но и ако се разболиме го намалуваат интензитетот на воспалителната состојба. Селенот е исто така неизоставен елемент во борбата против настинките, но и голем број други болести.

Витаминот Ц обично се наоѓа во намирниците како што се пиперките, доматите, брокула, бобинки, јаболка, па и компири.

Со цинк се богати намирниците како грав, печурки… додека рибата, јајцата, црвеното месо изобилуваат со селен.