• 79.- Во катастрофалната ерупција на Везуф, вулкан во јужниот дел на Италија, од лавината и од пепелта наполно биле затрупани градовите Помпеја и Херкуланум.
  • 1540.- Умрел италијанскиот сликар Пармиџанино, портретист кој тежнеел да ги изрази внатрешните особености на својот модел.
  • 1872.- Роден е англискиот писател и карикатурист Хенри Максимилијан Бирбом, познат како Макс Бирбом, мајстор за сатира и иронија. Дела: романот „Зулејка Добсон“, критиките „Божиќен венец“, „Делата на Макс Бирбом“.
  • 1899.- Во Буенос Аирес е роден Хорхе Луис Борхес, аргентински писател, фантазер, биограф, еден од најпознатите интелектуалци на современата култура кој длабоко ја одбележал латинско-американска книжевност, поради што се вбројува меѓу најголемите светски писатели. Најпознати негови дела се „Универзална историја на бесчестието“, „Фантазии“, „Алеф“, „Извештај за Броди“ и други. Умрел во Женева на 14 јуни 1986 година
  • 1991.- Собранието на Украина прогласило незвисност од Москва.
  • 2006.- Владата на САД соопштила дека ураганот Катрин, кој ги погодил САД во август 2005 година бил најголемата природна несреќа во историјата на земјата и дека вкупната штета изнесувала 118 милијарди долари.
  • 2016.- Земјотрес со јачина од 6,2 степени според Рихтеровата скала ја погодил Италија во 03:36 часот, кога повеќето луѓе спиеле. Во земјотресот биле најпогодени градовите Аматриче, Акумоли и Аркуата дел Тронто. Бројот на жртвите од земјотресот во централна Италија достигна 290. Најпогоден бил градот Аматриче, каде била потврдена смртта на 230 лица. Во Акумоли загинале 11 лица, а во Аркуата дел Тронто 49. Овој земјотрес, кој бил почувствуван дури и во Рим, на повеќе од 150 км оддалеченост, бил најсилниот во Италија по оној во 2009 година, кога 309 луѓе загинале во и околу градот Аквила.
  • 2016.- На 97-годишна возраст починал поранешниот претседател на Западна Германија, Валтер Шел, кој како министер за надворешни работи во 70-тите години од минатиот век го почнал дијалогот за помирување со Источна Германија. Во 1961 година Шел станал министер за економска соработка во владата на конзервативецот Конрад Аденауер, а во 1969 година ја споил својата либерална партија со социјалдемократите и станал министер за надворешни работи во владата на канцеларот Вили Бранд. Валтер Шел бил германски канцелар само девет дена, по оставката на Вили Бранд, во 1974 година, а потоа бил избран за претседател со гласовите на либералите и социјалдемократите. На оваа делумно почесна функција останал до 1979 година.