Многу жени се жалат на “торбичките” под очите. Најчесто се резултат на исцрпеност, прекумерна работа и недостаток на сон.

Откријте 8 домашни лекови за отечени очни капаци. Кои се причините за оток во пределот на очите?

1. Вода

Тоа е наједноставниот и најевтиниот домашен лек. Нутриционистите препорачуваат 2 литри вода на ден за чистење на телото од токсини. Задржувањето на водата може да предизвика не само отекување на очниот капак, туку и на целото тело.

2. Краставици

Краставицата често се користи во салоните за убавина, а можете и да ја користите и во домашни спа третмани. Само исечете неколку дебели парчиња, ставете ги во фрижидер 10 минути, а потоа ставете ги на затворени капаци додека не станат топли. Карактеристиките на краставиците ќе помогнат да се намали воспалението околу очите.

3. Облоги од чај

Црниот чај може да помогне во борбата против отокот. Кесичките ставете ги во врела вода неколку минути, извадете ги, почекајте да се изладат, а потоа ставете ги на капаците и покријте ги со крпа. Камилицата исто така ќе успее многу добро!

4. Топла вода + сол

Растворете 1/2 лажичка сол во чаша топла вода. Потоа натопете памучна волна или туфери во неа и ставете на затворените капаци неколку минути. Повторете го ова околу 30 минути.

5. Ладни лажици

Ставете ги лажиците во фрижидер и почекајте да се оладат. Извадете ги и ставете ги на заоблената страна под очите. Кога ќе се загреат, лажиците заменете ги со ладни. Оваа постапка ќе ги релаксира крвните садови, а тоа позитивно ќе влијае на вашите уморни очи.

6. Белки

Производот што се наоѓа во секој дом ќе го отстрани отокот под очите. Само цврсто изматете ги, белките ставете ги под очите и почекајте да се исушат.

7. Маска од јагода

Ставете добро изладени, исечени на дебели парчиња јагоди под очите неколку минути. Хранливите материи содржани во овие плодови ја прават кожата помазна. Покрај тоа, јагодите ќе го намалат отокот и отокот под очите!

8. Компир

Завиткајте мал компир во чиста крпа и ставете го на очните капаци неколку минути. Овој природен антиинфламаторен производ има корисен ефект врз кожата.