Дипломатски скандал е што македонскиот министер за надворешни работи Никола Димитров не го пречека својот колега од Унгарија, Петер Сијарто. Мислам дека посилно е тоа од Димитров, но, едноставно не можат да се надминат. Велам, не е важно од кого е помошта. Тој исто така може да организира помош и нека организира, рече потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски на гостувањето на телевизија Алфа во емисијата „Заспиј ако можеш“. -Ова е рушење на имиџот на државата. Шеќеринска воопшто не знаеша за помошта од Словенија, министерот за внатрешни работи Наќе Чулев информираше за тоа дека е организирана помош, рече Никлоски.