Продолжува аргентинскиот играч да блеска во дресот на Барселона со која успеа денеска да дојде до јубилејната бројка од 500 победи.

Лионел Меси е првопласиран на оваа листа пред Чави Ернандез кој застана на 476, а Андрес Иниеста на 459 победи.

… And chalk up another #Messi milestone! Congratulations, Leo! 👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏 pic.twitter.com/5y7tfk6Keo

— FC Barcelona (@FCBarcelona) January 30, 2020

Потсетување дека на 16 октомври 2004 година Аргентинецот го имаше првиот триумф во дресот на Барселона против Еспањол.

Оттогаш само еден клуб успеа да избегне пораз против Меси, УДА Граманет кој славеше со 1:0 во Копа дел Реј во сезоната 2004/05 во нивниот единствен меѓусебен дуел.

Players with the most wins by a single club in football history:

623 – 🇧🇷 Rogério Ceni [@SaoPauloFC]
589 – 🏴󠁧󠁢󠁷󠁬󠁳󠁿 Ryan Giggs [@ManUtd]
500 – 🇦🇷 LIONEL MESSI [@FCBarcelona] pic.twitter.com/IYZAEbDBVQ

— Pedro Soares (@Pedrojohan14) January 30, 2020

Во рамките од осминафиналето во Кралскиот куп на домашен терен на „Камп Ноу“, Барса успеа со 5:0 да го елиминира составот на Легањес и така се најде во следната фаза.

Во четвртфиналето се наоѓаат уште Атлетик Билбао, Валенсија, Виљареал, Гранада, Реал Мадрид и Реал Сосиедад, а последниот учесник ќе го дознаеме после мечот Мирандес-Севиља.

The post Два гола на Меси во 500 победа со Барса! (ФОТО+ВИДЕО) appeared first on Слободен печат.