Вести денес

March, 2017

 • 28 March

  Google секоја недела нуди една апликација бесплатно

  Компанијата Google речиси незабележливо воведе нова категорија во својот Play Store преку која секоја недела нуди една апликација потполно бесплатно, а претходно се напќала.. Категоријата насловена "Free App of the Week", засега е достапна само во САД. На пример, денес бесплатно се нуди играта Card Wars на Cartoon Networks, што …

  Повеќе
 • 28 March

  Што доаѓа со iOS 10.3?

  Добри вести! Apple го претстави новиот iOS 10.3 update, кој доаѓа со големи промени!. Прво, сопствениците на Apple AirPods, сега ќе може да ја користат "Find My AirPods" функцијата, со која може да ги најдат изгубените слушалки. Беше претставен и новиот Apple File System (APFS), која доаѓа со оптимизирана меморија …

  Повеќе
 • 28 March

  Водителката на Брза Кујна со нов имиџ

  Водителката на Брза кујна, хит кулинарското шоу на Сител ТВ, постојано не изненадува со фустанчиња и цветни комбинации, а овој пат направи селфи со комбинација со која сигурно нема да се појави пред камерите. Долго здолниште и старки, Александра Пановска го промени имиџот.

  Повеќе
 • 28 March

  Пресврт во истрагата – Сослушана ќерката на убиената пејачка

  На инспекторите и психолозите им паднала во очи реакцијата на малата Јана Маријановиќ (6) кога требало да го нацрта семејството. Како што дознава српски Курир, сослушувањето на малата Јана било посебно интересно, а поготово моментот кога од ена побарале да го нацрта своето семејство. Сите детали во најновиот број на …

  Повеќе
 • 28 March

  Српската водителка го покажа трудничкото стомаче

  Популарната српска водителка Наташа Павловиќ постојано плени на екраните, а сега ги освои сите со фотографија од своето трудничко стомаче. Таа е во четвртиот месец од бременоста, а радосната вест ја објави на крајот на јануари во својата популарна емисија Практична жена. Водителката очекува машко бебенце.

  Повеќе
 • 28 March

  Адел повеќе не сака на турнеи

  Британската пејачка Адел за време на концерт на Нов Зеланд им порача на своите фанови дека не знае дали во иднина повторно ќе оди на турнеи. Адел на концертот во Окланд рече дека „турнеите не се нешто во што таа е добра“ и додаде дека не знае дали во иднина …

  Повеќе
 • 28 March

  Конечено ја тргна периката, Сиа покажа како изгледа!

  Познатата пејачка Сиа веќе со години го крие своето лице со сега веќе препознатливата перика, но пред неколку дена на аеродромот во Лос Анџелес се појавила без периката, откривајќи си го лицето.. Иако нејзините долгогодишни фанови се сеќаваат на неа уште од времето кога Сиа настапувала без перика, од тогаш …

  Повеќе
 • 28 March

  Реформите на Македонскиот катастар претставени на конференција на Светска Банка во САД

  Директорот на Агенцијата за Катастар на недвижности Славче Трпески учествуваше на конференцијата на агенции за земјишна политика на Светската Банка одржана во Вашингтон, каде пред 1.700 учесници ги претстави реформите во македонскиот Катастар. – Главна преокупација во следните три години ќе биде формирањето на адресниот регистар, масовната проценка на недвижностите …

  Повеќе
 • 28 March

  Министерство за земјоделство: Субвенциите се исплаќаат редовно и целосно

  Земјоделците секоја година ја добиваат предвидената поддршка. Сумата од програмата за директни субвенции редовно и целосно се исплаќа, соопшти денеска Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство (МЗШВ). – Земјоделските субвенции се исплаќаат за производствената година. Тоа значи дека за 2016 година треба да се исплатат најдоцна до 30 јуни 2017 …

  Повеќе
 • 28 March

  Во Москва: Промоција на Охрид како атрактивна туристичка дестинација

  Во рамки на активностите за промовирање на Охрид како атрактивна туристичка дестинација, користејќи ги формите и облиците за унапредување и одржлив развој на туризмот, делегација на Општина Охрид предводена од градоначалникот Никола Бакрачески утре ќе одржи промотивен настан во Москва. Предвидено е во рамки на активностите да биде презентирана туристичката …

  Повеќе