Технологија

10 содржини кои биле забранети од Wikipedia!

Wikipedia е еден од најчестите извори на податоци што се користат во светски рамки. Но, дел од тие содржини се проблематични и затоа биле забранети. Станува збор за содржини посветени на религија, дрога, политика кои биле блокирани или отстранети.. Погледнете го видеото во кое се наведени 10 такви случаи: Извор: …

Повеќе

Официјално: Ова е Bright Black Huawei P10 Plus!

Кога беше претставен, Huawei P10 Plus доаѓаше во: Arctic White, Prestige Gold, Greenery, Dazzling Blue, Graphite Black, Dazzling Gold, Rose Gold и Moonlight Silver. Денеска, беше претставена уште една варијанта од уредот, наречена Bright Black… Како мало потсетување, Huawei P10 Plus доаѓа со 5.5 инчен LCD дисплеј и резолуција од …

Повеќе

Ако сакате да поседувате некој од овие ретро автомобили, треба да го одврзете кесето!

Kлacичните ретро cyпepлyĸcузни, автомобили чинат милиoни дoлapи, а вредноста ја добиваат на ayĸциите организирани пocлeдниве гoдини. Дали тоа е дoбpa инвecтиција за стандардните ĸcмeтлиитe, ĸoи ги пpoдaвaт? Cпopeд Моnеу ЅuреrМаrkеt.соm индycтpијата на ĸлacични aвтoмoбили дoнeлa 28% профит во пocлeднaвa гoднa. Издaниeтo ги собра пpoдaжбитe, на најскапо платените чеда.Haјскапите возила секако …

Повеќе

Meizu M6 Note доаѓа на 23 август со интересни спецификации!

Meizu потврди дека M6 Note, новиот телефон на компанијата, доаѓа на 23 август. Единствениот проблем е што уредот ќе биде претставен на истиот ден со Galaxy Note 8.. Според новиот постер, M6 Note ќе доаѓа со дуален систем камери , но сеуште не знаеме ништо за неговиот процесор. Претходниот M5 …

Повеќе

Сингапур има најбрз интернет на светот, Македонија е на 59 место

Најбрз интернет на светот има во Сингапур, на листата од 189 земји опфатени во едно најново истражување, додека Македонија е на 59 место.. Во Македонија, со просечна брзина од 7,34 mbps треба 2 часа, 19 минути и 28 секунди за да се „симне“ филм во Full HD, додека во Сингапур …

Повеќе

Asus Zenfone 4 Pro: 6GB RAM и Snapdragon 835!

На 17 август, очекуваме најмалку 4 нови Asus смартфони, сите дел од ZenFone серијата: ZenFone 4, ZenFone 4 Selfie, ZenFone 4 Selfie Pro и ZenFone 4 Max. Но, постои уште еден телефон кој Asus планира да го претстави на истиот датум… Станува збор за ZenFone 4 Pro, кој најверојатно ќе …

Повеќе

И Велика Британија до 2040 година ќе ги повлече возилата на фосилни горива

По Франција, и Велика Британија најавува дека ќе забрани продажба на возилата со внатрешно согорување до 2040 година. На почетокот на месецот истото го најави и Франција. Велика Британија ќе отвори и фонд од 255 милиони евра за преодни мерки. Од овој фонд ќе се финансира надградбата на веќе постоечките …

Повеќе

Видео: iPhone 8 доаѓа во нова боја!

Apple дефинитивно додаде неколку промени во своите нови iPhone модели. Иако iPhone 7s единиците изгледаат речиси исто, уредот кој сите го чекаме со нетрпение, iPhone 8, доаѓа со интересни промени… Новите модели во S серијата изгледаат речиси исто, но оној кој доаѓа со нов стаклен дизајн и безжично полнење е …

Повеќе

Anonymous презедоа контрола над неонацистички веб-сајт во САД

Познатата група Anonymous презеде контрола над еден од најпознатите сајтови на неонацистите, пренесува Independent.. До преземањето дошло по нередите предизвикани од собирот на расисти во Шаротсвил, Вирџинија, при што три лица го загубија животот. Според информациите, хакерскиот напад е извршен во име на Хедер Хајер, девојката која загина за време …

Повеќе

Moto X4: Официјални фотографии и спецификации!

По голем број гласини, конечно ги имаме финалните спецификации и фотографии од Moto X4. Да погледнеме што не очекува:. Уредот ќе доаѓа со 5.2 инчен 1080p дисплеј и ќе биде достапен во две бои, Sterling Blue и Super Black. Под хаубата, се наоѓа Snapdragon 630, кој е придружен од 3GB …

Повеќе