Технологија

Фото: Nokia 9 доаѓа со дуален систем камери?

Доколку не сте голем фан на првиот вистински смартфон на HMD, Nokia 8, тогаш следниот премиум уред на компанијата можеби е за вас… Смартфонот е познат како Nokia 9 и HMD планира да го најави на почетокот од следната година. Но, гласини за неговите спецификации, дизајн и изглед веќе се …

Повеќе

Google промовираше вештачка интелигенција која е способна сама да учи

Одделот во „Google“ кој е задолжен за вештачка интелигенција, „DeepMind“, промовираше нова технологија која е способна да учи самата, без човечка помош.. Програмата со вештачка интелигенција е наречена AlphaGo Zero, и нејзината задача беше да ги научи потезите на старата кинеска игра Go. AlphaGo Zero успеа да совлада илјадници години …

Повеќе

Google им нуди по 1.000 долари на хакерите да ја хакираат апликацијата Play Store

Компанијата „Google“ им понуди на истражувачите на сигурносни пропусти награда од 1.000 долари ако успешно ја хакираат апликацијата Play Store и притоа ги поправат грешките.. Системот на наградување на хакерите е популарен кај многу компании бидејќи ги мотивира хакерите да ги пронајдат ранливостите на софтверот, а не да ги искористат. …

Повеќе

Организаторот Димушевски е надвор од животна опасност, откако беше удрен на трката во Скопје

Александар Димушевски се чувствува добро и е надвор од животна опасност, по стравичниот инцидент кој денеска се случи на автомобилистичката трка на кружни патеки во Скопје, пишува порталот Екипа. Oткако на него налета српскиот автомобилист Урош Бркиќ со возилото Хонда , Димушевски веднаш беше пренесен во болница, а според последните …

Повеќе

Официјално: Ова е Sony Xperia XA1 Plus

По претставувањето на Xperia XZ1 и XZ1 Compact во Америка, Sony претстави уште еден нов, но поевтин смартфон. Станува збор за Xperia XA1 Plus, уред од средната класа… Xperia XA1 Plus доаѓа со 5.5 инчен 1080p дисплеј и класичниот Sony дизајн – големи рамки од горната и долна страна. Во …

Повеќе

Како да знаете дека некој ве блокирал на WhatsApp (и други финтици)

Доколку го користите WhatsApp, дали го користите и неговиот максимален потенцијал?. Не сакате никој да ги види вашите разговори? Сакате да станете невидливи на листата на контакти? Сето ова е возможно со соодветните подесувања. Станете невидливи во WhatsApp Претпоставуваме дека воошто не сакате другите корисници на WhatsApp да ве видат. …

Повеќе

ВИДЕО: Поставена првата корпа која го вшмукува ѓубрето од океан

Во Велика Британија поставија пловечка корпа за ѓубре која го вшмукува отпадот од водите. Корпата се вика „Seabin“ и дневно може да собере до 1,5 килограми ѓубре или околу 83.000 пластични кеси или 20.000 пластични шишиња годишно. Може да собере до 12 килограми ѓубре пред да мора да се испразни. …

Повеќе

Како да слушате музика на YouTube додека правите други работи на вашиот телефон

YouTube знае дека сакаме да слушаме музика на апликацијата додека правиме други работи, но бидејќи платформата живее од реклами кои се наоѓаат на видеата, ве обврзува да не можете да го заклучите телефонот освен ако не сте YouTube Red претплатник.. Но, секогаш има начин да се дојде до посакуваното решение. …

Повеќе

Прво седиште за деца со воздушни перничиња

Компанијата Maxi Cosi го претстави првото автоседиште за деца со вградени воздушни перничиња кои се надувуваат при судар. Перничињата се наоѓаат околу рамената и вратот, а во случај на судар се надувуваат за 0,05 секунди и ја штитат детската глава од удари. Уредот е со цена од 730 долари и …

Повеќе

Први фотографии од OnePlus 5T?

OnePlus 5 веќе некое време не е достапен за купување. Зошто? Никој не знае. Помалку од година дека откако го претстави, најновиот смартфон на компанијата веќе е недостапен.. Токму поради тоа, голем број од корисниците шпекулираат дека наскоро ќе биде претставен OnePlus 5T, подобрената верзија на OnePlus 5, слично како …

Повеќе