Ракомет

Струга 2017: Француски Шатр го одбрани пехарот

Ракометната екипа на Шатр од Франција усепа да го одбрани трофејот на ракометниот турнир Струга 2017. Во финалето на 45.то издание на традиционалниот турнир Шатр го победи турскиот првак Бешикташ со 29:26 и по вторпат (едноподруго) е победник на турнирот. Во дуелот за 3.место: Металург – Охрид 33:28 и во …

Повеќе

Победи на Металург и Охрид на ракометен турнир „Струга 2017“

Екипите на Металург и Охрид забележаа победи во 3.коло на меѓународниот ракометен турнир „Струга 2017“. Во рамките од А групата, македонскиот вицепрвак Металург забележа убедлива победа над домаќинот на турнирот Струга со 43-11 полувреме 20-7. Со тоа тимот од Автокоманда го освои второто место во групата, па запротивник во дуелот …

Повеќе

Шарт повторно подобар од Металург на турнирот „Струга 2017“

Францускиот тим Шарт ќе ја брани титулата на меѓународниот ракометен турнир „Струга 2017“. Шарт кој е минатогодишниот победник на овој турнирот Шарт ја забележа втората бобеда во групната фаза и тоа против македонскиот вицепрвак Металург кого го совлада со 28-22 полувреме 17-12, со што францускиот тим го освои 1.место. Шарт …

Повеќе

Познати финалистите на турнирот Струга 2017

Екипите на француски Шартр и Бешикташ од Турција ќе играат во утрешното финале на ракометниот турнир Струга 2017. Почеткот на финалето е во 21:30 часот. Двете екипи на синоќа одиграните дуели од 2.коло постигнаа победи по кои го обезбедија првото место во групите. Шартр, кој е лански победник на турнирот …

Повеќе

Вардарци покажаа зошто се европски прваци

Актуелниот европски и македонски шампион Вардар конечно прикажа игра која се очекува од европскиот првак. Вардарци забележаа убедлива победа со 37-26 на дуелот против германскиот тим Гумерсбах на турнирот кој го организира токму оваа екипа. „Црвено-црните“ уште во првото полувреме покажаа дека се за класа подобри од германската екипа, па …

Повеќе

Познати полуфиналистите на ЕП за ракометарки до 19 години

На европскиот јуниорски шампионат за ракометарки до 19 години, што се одржува во Словенија, познати се полуфиналните двојки. Во борбата за медали ќе играат, Унгарија – Франција и Данска – Русија. Ова е исходот по одигрувањето на средбите од последното коло во втората рунда од групната фаза, во која овие …

Повеќе

РФМ ја исплати наградата за пласманот на ЕП во Хрватска

По претходно донесена одлука на Управниот одбор, денескаРакометната Федерација на Македонија ја исплати премијата од 40.000 евра на машката сениорска репрезентација, за пласманот на Европското Првенство во Хрватска 2018. Македонија го освои првото место во квалификациската група за ЕП во која уште се наоѓаа и репрезентациите на Чешка, Исланд и …

Повеќе

Стартува 45.то издание на турнирот во Струга

На отворениот терен на „Женска плажа“ во Струга денеска ќе почне 45.то издание на ракометниот турнир во Струга 2017. Шестте екипи се поделени во две групи: Охрид, Бешикташ, Алингсас (А група); Струга, Металург; Шатр (Б група). Според програмата денеска се играат натпреварите: Шатр – Струга (19:30) и Бешикташ – Алингсас …

Повеќе

Вардарци поразени од германскиот тим Бергишер

Актуелниот европски и македонски шампион Вардар е поразен на гостувањето во Германија кај екипата на Бергишер. Ракометарите на Вардар кои по подготовките во Словенија, заминаа за Германија каде ќе одиграат три контролни средби, го загубија првиот против Бергишер со 25-27 полувреме 17-14. Тренерот Раул Гонзалез на средбата им даде шанса …

Повеќе

Македонија поразена и од Португалија, утре дуел со Србија

Женската јуниорска ракометна репрезентација на Македонија попладнево претрпе нов пораз на Европското првнество што се одржува во Цеље, Словенија. Македонија денеска загуби од Португалија со 35:22 (17:12) во натпревар за пласман од 13-16.место. Најефикасна во нашиот состав беше Ива Божиновска со 6 голови, а најдобра голманката Слободанка Кическа. Во вториот …

Повеќе