Останато

Дали ќе му биде среќен да се врати на врвот: Ноле со нов имиџ во Мелбурн (ФОТО)

Некогашниот светски број еден Новак Ѓоковиќ никако да влезе во форма.По повредата на лактот опоравувањето оди споро и со нетрпение се очекува неговото враќање на терените на австралискиот Опен. Тој во Мелбурн се појави со нов имиџ и брада од неколку дена.Да се надеваме дека ќе му биде талична и …

Повеќе

Федерер подобар од Надал во финалето на Мастерсот во Шангај

Роџер Федерер е победник на АТП Мастерс турнирот во Шангај. Федерер во финалето многу полесно од очекуваното го совлада светскиот рекет број 1 ,Рафаел Надал со 2:0 во сетови. Федерер одлично го почна мечот и уште во првиот гем направи брејк, предност која се покажа клучна за првиот сет кој …

Повеќе

Довициозо пред Маркез на јапонското Гранд-при

Андреа Довициозо е победник на трката за Големата награда на Јапонија во Мото ГП шампионатот, која се возеше на патеката „Твин Ринг“ во Мотеги. Возачот на Дукати, до петатта победа сезона стигна во супер интересен финиш, минувајќи го најголемиот конкурент за шампионската титула Марк Макркез во последниот свиок. Третото место …

Повеќе

Доминација на домашните екипи, единствено Куманово со победа на гости

Во кошаркарскиот шампионат на Македонија, односно Првата лига, денеска се одиграа четири натпревари од второто коло, кои завршија со победи на домаќините. Екипата на Работнички ја оствари и втората победа откако во празната сала на „Градски парк” го совладаа Фени Индустри со 80-63. До втората победа стигнаа и екипите на …

Повеќе

ПМФЛ: Академија Пандев со нова победа над Шкупи се зацврсти на третото место

Екипата на Академија Пандев која е дебитант во ПМФЛ запиша нова победа во првенството, во Струмица славеше против Шкупи со 2-0 и се зацврсти на третата позиција на табелата. Работнички продолжува да тоне откако загуби на гости кај Ренова, Силекс освои бод на гости кај Скопје додека Пелистер ја совлада …

Повеќе

Гордон Страхан повеќе не е селектор на Шкотска

Репрезентацијата на Шкотска остана без селектор, откако по неуспехот да се квалификува за Светското првенство во Русија му врачи отказ на Гордон Страхан. По ремито во Словенија, Шкотите за два бода не стигнаа до второто место на табелата и наместо нив, Словачка ќе игра бараж. Шкотскиот национален тим веќе подолг …

Повеќе

Фенербахче загуби во Малага, сигурни победи за Реал Мадрид, Олимпијакос, ЦСКА Москва и Макаби

Бранителот на титулата во кошаркарската Евролига, Фенербахче, со пораз во Малага ја отвори новата сезона. За разлика од Фенербахче фаворитите Реал Мадрид, ЦСКА Москва, Олимпијакос и Макаби забележаа победи во првото коло. Првото коло во елитното кошаркарско натпреварување ги соочи освојувачот на Еврокупот Уникаха и европскиот шампион Фенрбахче. Во Малага, …

Повеќе

Џејмс ќе го пропушти стартот на сезоната

Најдобриот кошаркар на Кливленд Кавалирс Леброн Џејмс во вторникот го одигра првиот меч, во поразот против Чикаго постигна 17 поени, а овој меч ќе биде и единствен претсезонски за него. Леброн поголем дел од тренинзите, но и натпреварите ги пропушти поради проблем со левиот скочен зглоб, повреда со која се …

Повеќе

Фиго доби функција во УЕФА, назначен за советник

Легендарниот португалски фудбалер Луис Фиго е назначен за советник на УЕФА, објавија странските медиуми. Тој ја прифатил понудата да биде дел од тимот на првиот човек на Европскиот фудбал, Александер Чеферин. – Откако го запознав претседателот Чеферин сфатив колку многу го сака фудбалот и неговата работа. Тој е многу сериозен …

Повеќе

Одбојкарите во група со Украина, Унгарија и Швајцарија во квалификациите за ЕП 2019

презентација ќе игра против Украина, како и против селекциите на Унгарија и на Швајцарија, во квалификациите за пласман на Европското првенство во 2019 година. Нашите одбојкари по ждребката се сместени во групата Ф, и ќе имаат можност да и се ‘одмаздат’ на Украина, која ги совлада во финалето на Европската …

Повеќе