Кошарка

(ВИДЕО) Минесота со „тројката„ на Вигинс ја победи Оклахома

Најинтересниот меч од синоќешната програма во НБА лигата се одигра во Оклахома Сити, каде со „тројката„ на Ендрју Вигинс со звукот на сирената, екипата на Минесота славеше победа на гостувањето кај Оклахома. Откако Кармело Ентони постигна „тројка“ за водство од 113-112, домаќините ги делеа 4,7 секунди до триумф. Но, гостите …

Повеќе

Заре Марковски селектор на Романија

Поранешниот селектор на македонската кошаркарска репрезентација и екс спортски директор во МКФ Заре Марковски е назначен да биде селектор на кошаркарската репрезентација на Романија. Марковски ќе ја предводи Романија во квалификациите за Светското првенство 2019 година. Македонскиот тренер во моментов е тренер на турската екипа Трабзонспор, а како селектор на …

Повеќе

НБА: Пролонгиран стартот за Теодосиќ

Српскиот плејмејкер, Милош Теодосиќ, поради повредата на стапалото би можел да паузира во наредните два месеци. Теодосиќ се повреди изминатата ноќ на натпреварот помеѓу ЛА Клиперс и Феникс Санс, а неговиот тим соопшти дека се уште не е познато колку тој ќе отсуствува од терените, ниту пак колку е сериозна …

Повеќе

Втора рунда во Евролигата

Денеска и утре во кошаркарската Евролига на програмата се дуелите од 2.коло Дербито е во Мадрид каде Реал ја пречекува ЦСКА Москва, додека утре во Белград кај Црвена звезда гостува Барселона ЕВРОЛИГА 2.коло Четврток 20:05 Макаби ТА – Басконија 20:15 Панатинаикос – Бамберг 20:45 Милано – Фенербахче 21:00 Реал Мадрид …

Повеќе

Убедлива победа на Реал Мадрид во дуелот против ЦСКА Москва

Екипата на Реал Мадрид забележа убедлива победа во дуелот против московска ЦСКА во кошаркарската Евролига. На мечот од 3.коло одигран во Мадрид, шпанскиот тим средбата ја заврши со 12 резлизирани „тројки„ за на крајот да оствари победа со конечни 82-69. На останатите три натпревари. Макаби во Тел Авив ја победи …

Повеќе

Карпош Соколи славеше на гостувањето во Куманово

Кошаркарите на Карпош Соколи постигнаа победа во дербито на 3.коло од кошаркарската Прва лига откако синоќа на гости го победија Куманово со 94:83. Триумф на домашен терен постигна Фени Индустри против Охрид 92:82, додека очекувано Блокотехна славеше победа над новиот прволигаш Шкупи со 115:83. Денеска во Битола играат Пелистер – …

Повеќе

НБА: Прва победа за шампионот Голден Стејт

Кошаркарите на Голден Стејт ја постигнаа првата победа во новата сезона откако на гостински терен го победија тимот на Њу Орланс. Најпрецизен на дуелот беше Клеј Томпсон, додека со неколку одлични потези се истакна и Кевин Дјурант. Најпрецизен на ноќеска одиграните дуели беше Никола Вучевиќ од Орландо со 41 поен, …

Повеќе

Прв пораз за Манчестер Јунајтед

Фудбалерите на Хадерсфилд направија големо изненадување откако пред своите навивачи го победија Манчестер Јунајтед со 2:1. Стрелци на головите беа: Арон Мој во 28.минута и Лорен Депоитре во 33.минута, поразот го ублажи Маркус Рашфорд во 78.минута. На дреугите дуели од 9.коло од Премиер лигата одиграни попладнево: Челзи – Вотфорд 4:2, …

Повеќе

Евролига: Победи на домашните екипи

На четирите натпревари од 2.коло од Евролигата одиграни синоќа победија домашните екип, а во комплетнара рунда триумф на гости постигна само европскиот првак Фенербахче. Во триумфот на Црвена Звезда над Барселона македонскиот интернационалец Перо Антиќ беше на чекор до „дабл-дабл“ со 10 поени и 9 скокови, додека најефикасни беа Милко …

Повеќе

(ВИДЕО+ФОТО) Црвена звезда ја „реши“ фаворизираната Барса

Кошаркарите на Црвена звезда славее победа над фаворизираната Барселона во меч од 2.коло на Евролигата. На средбата одиграна вечерва во Белград, Црвена звезда ја победи Барселона со 90-82. До овој триумф црвено-белите ги предводеше Милко Бјелица кој постигна 23 поени, еден повере од Американецот, Тејлор Рочести. Забележителна улога имаа и …

Повеќе