Фудбал

Вардар го победи Фенербахче во пеколот во Скопје

Вардар славеше со 2-0 против Фенербахче во првиот натпревар од плеј-офот во Лигата на Европа. „Црвено-црните“ поведоа преку Тигран Берсегјан во 20-тата минута, а во финишот нашиот шампион дојде до до поубедлива предност благодарение на автоголот на Мехмет Топал. Реваншот е во Истанбул за седум дена на стадионот „Шукру Сарачоглу“.

Повеќе

Вардар и Шкендија по историски резултат против Фенербахче и Милан

Шампионот Вардар и вицешампионот Шкендија вечерва ги играат првите натпревари од плеј офот во Европа лигата со Фнербахче и Милан. Вардар и Шкендија се аутсајдери но покажаа дека сезонава можат да направат добри резултати , Вардар вечерва со Фенербахче се среќава од 20 часот во Скопје на арената „Филип Втори“ …

Повеќе

Јаневски : Очекувам со Вардар да освојувам трофеи, Фенербахче е добро скениран

Македонскиот првак Вардар вечерва го претстави Чедомир Јаневски за нов тренер. Јаневски вели дека му претставува посебна чест да го предводи најдобриот македонски клуб. Јаневски потенцираше дека очекува да освојува трофеи со Вардар, Фенербахче е добро скениран , важи за фаворит но Вардар ке направи се да ја искоирсти оваа …

Повеќе

За тренерот на Фенербахче главна цел е да се елиминира Вардар

Во Скопје од денеска се наоѓа турскиот фудбалски гигант Фенребахче, екипа која утре во рамките од баражот ќе го игра првиот натпревар од Лига Европа со македонскиот првак Вардар. Според стандардната процедура, гостите од Турција ја одржаа вообичаената прес-конференција. – Нашата главна цел е да се елиминира Вардар. Се надеваме …

Повеќе

Ливерпул и АПОЕЛ пред пласман во групната фаза од Лигата на шампионите

Во фудбалската Лига на шампиони синоќа се одиграа првите дуели од плеј-оф фазата по кои со значајна предност и големи шанси за пласман во групната фаза се стекнаа екипите на Ливерпул и на АПОЕЛ. Стеауа остана непоразена на гостински терен, а со минимална предност се стекнаа шампионот на Азербејџан Карабах …

Повеќе

Барди ќе биде подготвен за натпреварите против Израел и против Албанија

Македонскиот фудбалски репрезентативец, Енис Барди најверојатно ќе биде подготвен за репрезентативниот предизвик во септември. Ова е последната информација поврзана со здравствената состојба со новото засилување на шпанскиот прволигаш Леванте. Последните лекарски контроли покажале дека Барди ќе успее да се рехабилитира од повредата на мускулот и ќе биде подготвен за репрезентативните …

Повеќе

Премиерлигашите размислуваат за промени на правилата за летниот преоден рок

Следниот летен преоден рок во Премиерлигата може да добие нови граници и правила. Ова го најавуваат од островото откако клубовите почнале да ја разледуваат можноста да бидат променети досегашните правила со кои премиерлигашите ќе може да купуваат до воведното коло од сезоната наместо до крајот на август. Предвиден е состанок …

Повеќе

Роналдо суспендиран пет натпревари

Роналдо е казнет со пет натпревари неиграње, од кои еден на реванш натпреварот од Суперкупот в среда во Мадрид и четири од Примера и тоа со Ла Коруња на гости на отворањето на сезоната, потоа со Валенсија и Леванте, чиј член е Енис Барди и со Реал Сосиедад. Роналдо го …

Повеќе

ВИДЕО: Барди не знае за доста, уште еден одличен гол за Леванте

Репрезентативецот на Македонија, Енис Барди продолжува со фантастичните настапи во дресот на Леванте. Барди уште еднаш погоди за својот нов тим, овој пат на пријателскиот натпревар против тимот на Елче. Леванте славеше со 2:0 на овој натпревар, а Барди голот го постигна во 70. минута од натпреварот кога од слободен …

Повеќе

Ливерпул испушти триумф во 93. минута против Вотрофд

После синоќешната голеада помеѓу Арсенал и Лестер (4-3), и Ливерпул и Вотфорд одиграа натпревар со многу голови, а конечниот резултат беше 3-3. Вотфорд рано дојде до водство, преку погодокот на Окака во 8-та минута, а 20-тина минути подоцна, Мане израмни на 1-1. Докуре во 32-та минута донесе ново водство за …

Повеќе