Спорт

Давитков во понеделник ќе ја направи првата прозивка

Во понеделник (20 ноември) македонската репрезентација ќе го започне новиот квалификациски циклус. Селекторот на машка кошаркарска репрезентација, Јорданчо Давитков во понеделник 20 ноември, ќе ја направи првата прозивка во пресрет на првиот прозорец од претквалификациите за Европското првенство 2021. На поширокиот список на Давитков се 24 кошаркари меѓу кои и …

Повеќе

Европскиот првак Вардар првпат сезонава во „меч на неделата“

Можеби звучи чудно, но навистина е куриозитетно, па дури во осмото коло, ЕХФ (Европска ракометна федерација) го најави реши европскиот шампион Вардар да биде дел од „мечот на неделата“ Средбата меѓу Вардар и Рајн-Некар Левен е избран за меч на колото во Лигата на шампионите. Задолжените за изборот од ЕХФ …

Повеќе

НБА: Чудо во Бостон

Кошаркарите на Бостон Селтикс ја продолжија доминацијата во НБА лигата и ја забележаа 14.победа во низа. Пред „казнената експедиција“ од Бостон падна актуелниот првак Голден Стејт Вориорс (92:88) и покрај тоа што Селтикс во третиот период имаа негатива од 17 поени. Сезоната за Селтикс започна лошо, откако во првиот меч …

Повеќе

Тесена победа на МЗТ против Гостивар

Кошаркарите на македонскиот првак МЗТ Скопје Аеродром во неизвезен дуел го совлада Гостивар со 75:67 по четвртини 17:18; 16:11; 24:20 и 18:18. во последниот натпревра од 6.коло на Првата лига. Најефикасен во редовите на МЗТ за кој ова беше четврта победа беше Марко Симоновски 22 поена. Двоцифрен учинок имаше и …

Повеќе

Стоилов: Рајн Некар е ТОП екипа

Капитенот на македонскиот ракометен првак Вардар на денешната прес-конференција во пресрет на саботниот дуел со Рајн Некар упати пофални зборови кон германскиот тим. – Играме со Рајн Некар, екипа која претходната сезона ни приреди непријатен пораз тука, дома, откако ние ги победивме на нивни терен. Екипа која игра во топ …

Повеќе

Кливленд врза три победи

Вицешампионот во НБА лигата, екипата на Кливленд го победи Шарлот со 115:107 и влезе во серија од три победи. Леброн Џејмс со 31 поен, осум асистенции и шест скока беше предводник на Кавалирс до осмата победа оваа сезона. Кливленд сега е на позитивен биланс (8-7), додека Шарлот по осмиот пораз …

Повеќе

Вардар првпат сезонава игра „Меч на неделата“ во ЛШ

Првпат сезонава натпревар на европскиот првак Вардар е избран за меч на колото во лигата на шампионите. Во сабота во Скопје гостува Рајн Некар (17,30 ч. СЦ „Јане Сандански"), тим што заедно со Вардар немаат пораз по седум одиграни натпревари. Ова ќе биде седми меѓусебен натпревар на Вардар и Рајн …

Повеќе

ЦСКА пресилна за Перо и дружината

Кошаркарите на Црвена звезда претрпеа тежок пораз од ЦСКА Москва 59:85 (10:22, 17:22, 7:21, 25:20) во рамките на седмото коло во Евролигата. Црвена звезда го одигра најлошиот меч во досегашниот тек од сезоната. Иако ја добија последната четвртина, тие во ниту еден момент не успеаја да им парираат на гостите …

Повеќе

Тринаесетта победа во низа на Бостон

Кошаркарите на Бостон Селтикс ја запиша 13. победа во низа откако ноќеска славеше на гостувањето во Њујорк кај Бруклин Нетс со 109:102. Бостон лошо ја отвори сезоната со два пораза, но следуваше победничката низа по што има најдобар ефект во досегашниот тек од НБА лигата. Кајри Ирвинг го предводеше Селтикс …

Повеќе

НБА: Многу поени во Хјустон, доминација на Торонто

Ефикасен меч се одигра во Хјустон каде кошаркарите на Торонто Рапторс успеја да направат големо изненадување и го победија домашниот тим со резултат од 113-129. Џејмс Харден и покрај добра партија не успеа да му помогне на својот тим.Тој постигна 38 поени, 11 асистенции и 6 скокови. Кај Рапторси најдобри …

Повеќе