Најнови вести

Занимливости

ВИДЕО: Српско село од милијарда долари

Селото Гомилица во Србија претставува едно од најбогатите села на Балканот, судејќи по изгледот и големината на куќите. Скоро целото население од селото работи во странство, па започнале со вистински натпревар кој ќе направи поголема и поубава куќа. Куќите претставуваат вистински дворци, на огромни површини со високи железни огради. – …

Повеќе

Милан и Нада градат необична куќа за своето семејство – 120 квадрати за 20 илјади евра (фото)

Милан и Нада Џуповиќ се млад брачен пар од Шабац. Одлучиле да се преселат од центарот на градот во населбата Јевремовиќ каде ќе изградат необичен дом. Веќе неколку месеци градат куќа од слама и тоа го прават сами, иако немаат искуство со градежништво, и се надеваат дека во новиот дом …

Повеќе

Факти за ајкулите кои досега не сте ги знаеле

Ајкулите се неверојатни и мистериозни животни, кои најчесто шират голем страв кај луѓето. Прочитајте интересни факти кој можеби до сега не сте ги знаеле за ова морско суштество. 1. Годишно поголем е бројот на луѓе кои се убиени од кокоси кои паѓаат од дрвата отколку од ајкули низ целиот свет. …

Повеќе

Што им прави една испушена кутија цигари на белите дробови (Видео)

Ако досега сте размислувале да се откажете од пушењето, а не сте успеале, откако ќе го изгледате ова видео најверојатно ќе донесете конечна одлука. Информациите за тоа колку е штетно пушењето се насекаде околу нас, но Крис Нотап решил да направи експеримент со кој ќе покаже што точно се случува …

Повеќе

Што се случува со нашето тело кога ќе потонеме во длабок сон?

Со влегувањето во REM фазата на спиење, најдлабока од сите, мускулните екстремитети се парализираат и движењето е невозможно. Оваа парализа може да се задржи и по будењето, неколку секунди или дури неколку часови. Прочитајте ја листата од пет работи кои нашето тело несвесно ги прави додека спиеме: 1. Очите се …

Повеќе

Мистериозна карпа секои 30 години „снесува“ по едно јајцe

Клисура од која излегуваат јајца звучи како некоја митолошка легенда, но не е така. Сепак, овој геолошки феномен не само дека е реален, туку и редовно се повторува , само што карпата не раѓа јајца, туку камењата кои имаат облик на јајце. Една од таквите мистериозни карпи се наоѓа во …

Повеќе

Глувците можат да го запрат стареењето, можат ли и луѓето?

Како што вели легендата, шпанскиот истражувач Хуан Понсе де Леон ја барал митската Фонтана на младоста, кога наместо неа ја открил Флорида. Сепак, излегло дека не морал да оди толку далеку бидејќи фонтаната на младоста би можела да се наоѓа тоапрат стареењето, чно меѓу вашите очи. Матичните клетки во делот …

Повеќе

Зошто логото на McDonald’s е црвено-жолто?

Логото на синџирот за брза храна McDonald’s е едно од најпрепознатливите во светот. Жолтиот знак во форма на буквата М на црвена позадина стана секојдневна глетка за милиони луѓе ширум светот и речиси не постои човек кој нема да го препознае ова лого. Има многу добра причина зошто логото на …

Повеќе

Големото солено езеро, вистинско чудо на природата на коешто постојано му се менува големината

Во нијанси на црвената, портокаловата, виолетовата и розовата боја на сонцето коешто заоѓа, се менуваат и боите на тиркизните води на Големото солено езеро во Јута, едно од најпопуларните туристички атракции во САД. Големото солено езеро претставува најголемо природно солено езеро во западната хемисфера и како такво е едно од …

Повеќе

Животна опасност: Никако немојте да оставате шише со вода во автомобилот

Многумина не знаат дека до опасност во автомобил може да не донесе и пластично шише вода изложено директно на сонце. Широко познати се здравствените ризици од пиење на вода која долго стоела во пластично шише на сонце. Меѓутоа постои уште една поголема опасност поврзана со пластично шише вода на кое …

Повеќе