Музички Вести

Колку чини песна во Македонија: Дарио и Принц ќе добијат по 9.000 евра – музички субвенции

И покрај незадоволството и критиките од публиката, но и но и кај повеќето автори, пејачи и продуценти кои најмногу реагираа на начинот на кој се одбира комисијата која одлучува за субвенционираните песни продолжува „наградувањето“ песни кои никој не ги слуша… Пред неполни два месеца од Министерството за култура најавија дека …

Повеќе

(ФОТО) Популарната пејачка обвинува и открива кој го киднапирал синот на Лепа Брена!

Јелена Карлеуша на Твитер упатила сериозни тврдења против својата колешка, Цеца Ражњатовиќ, со која не е во добри односи веќе 20. години.Карлеуша ја обвинила Цеца дека била во блиски односи со криминалците кои во 2000. година го киднапирале Стефан, синот на Лепа Брена и Боба Живојиновиќ.Документарниот филм „Годините на Слатки …

Повеќе

Браво за Магдалена Алексовска: Ќе пее во „Карнеги хол“ во Њујорк

Младата пејачка Магдалена Алексовска на 6. јуни ќе настапи во „Карнеги хол“ во Њујорк. Таа во 2015. година беше претставник на Македонија на „Јуниор Евровизија“, кога ја испеа песната „Плетенка“.За настапот Магдалена се пријавила преку онлајн аудиција која е отворена во цел свет. На аудицијата годишно се пријавуваат 15.000 кандидати. …

Повеќе

(ВИДЕО) Јана Спирковска со кавер од светскиот хит „When we were young“ од Адел

Јана Спирковска го отпеа нејзиниот прв кавер на песната “When we were young” од Adele. Јана има само 16 години и е ученичка во С.Е.П.У.Г.С ,,Васил Антевски- Дрен” во слободно време се занимава со пеење,а нејзиниот прв cover е навистина хит на социјалните мрежи и ги воодушеви сите. Снимано е …

Повеќе

(ФОТО) Ерик Клептон има проблеми со здравјето: „Рацете ми откажуваат и се плашам дека ќе оглувам“

Гитаристот ќе го намали бројот на концерти, како што вели, за да не се посрамоти пред своите фанови. Минатата година морал да откаже настапи поради тежок бронхитис и оштетување на нервите… „Тешко ми е да свирам гитара и сфатив дека мојата состојба повеќе нема да се подобри“ се пожалил гитаристот …

Повеќе

(ВИДЕО) Крваво „Дугме“: Тифа го удрил со глава, Ален вратил со нога…

Иако пејачите на некогашното „Бијело дугме“ постојано тврделе дека не се степале на дочекот на Нова Година во Црна Гора, се појавила снимка која докажува дека сепак дошло до тепачка. Откако тргнале да се симнуваат од бината, Младен Војичиќ Тифа (57) со глава го удрил Ален Исламовиќ (60). Но, музичарот …

Повеќе

(ВИДЕО) Ивона супериорно во следниот круг на „Ѕвездите на Гранд“:Со својот настап го остави жирито без зборови!

После пауза од три години Ивона Јовановиќ, од Куманово, реши повторно да си ги проба силите во регионалното музичко натпреварување „Ѕвездите на Гранд“. Како што знае и умее Ивона ги изведе своите две песни…Позитивните гласови доаѓаа еден по еден за да и втората песна, малку побрза, ја испее во нејзин …

Повеќе

(ВИДЕО) „Златна бубамара“ 2018: Програма за подобар живот!

Популарната манифестација „Златна бубамара“ го пушти најавното видео за најновото издание на музичко-сатиричното шоу што ќе се одржи на 22. февруари, овај пат во салата „Борис Трајковски“. „Ја затворија Универзална, ни го затворија ‘Метрополис’, ни остана уште ‘Борис’. Затоа излезете од општествениот притвор и отворете ги портите за многу подобар …

Повеќе

(ВИДЕО) Уште една пејачка, поради провокативен спот, зад решетките!

Во Египет е притворена уште една пејачка поради провокативен видео – спот на интернет…Тужителите вчера дале налог за апсење на Лајла Амер, под обвинение дека го нарушува јавниот ред и мир како и за „поттикнување на развратно однесување“ со триминутниот спот.Пејачката во песната, за која е снимен спотот, со стомачен …

Повеќе

(ФОТО) Поп ѕвездата, Тејлор Свифт, на трудна обожавателка, која загубила се’и купила куќа!

Поп ѕвездата Тејлор Свифт направила потег вреден за восхитување кога одлучила на обожавателката Стефани да и купи куќа. Стефани е во осмиот месец на бременост, неодамна останала без дом, а во исто време нејзиниот партнер останал без работа. Среќната вест Стефани ја дознала во бекстејџот после концертот на нејзината омилена …

Повеќе