Најнови вести

Забава

Новата песна на Елена турбофолк (ВИДЕО)

Елена Ристеска го објави спотот за својата нова песна „Tequila & Lemon“. Убавата македонска пејачка лудо се забавува со пријателите во видеозаписот, кој бил снимен во Грција. Текстот е на пејачката, а Дарко Димитров влезе во улогата на продуцент, композитор и аранжер. За неколку дена ќе биде објавена нова верзија …

Повеќе

Почина соул пејачот Чарлс Баркли

Соул пејачот Чарлс Баркли кој стана познат последните години, почина на возраст од 68 години. Откако беше на лечење од рак во стомакот минатата година, се врати на настапите во живо. Умре две седмици откако го откажа остатокот од турнејата за оваа година. Поголемиот дел од животот го помина работејќи …

Повеќе

Дваесет и пет години подоцна: Што навистина се случило во спотот „November Rain”?

Поминаа 25 години откако на МТВ првпат е прикажан спотот на групата „Ганс енд роузис“ за песната „November Rain”. Но, многу обожаватели ни денес не знаат за што точно се работи. На спотот има венчавка, но невестата е мртва, а во воздухот виси прашањето „како таа умрела“? Овој хит многумина …

Повеќе

ВИДЕО: Српско село од милијарда долари

Селото Гомилица во Србија претставува едно од најбогатите села на Балканот, судејќи по изгледот и големината на куќите. Скоро целото население од селото работи во странство, па започнале со вистински натпревар кој ќе направи поголема и поубава куќа. Куќите претставуваат вистински дворци, на огромни површини со високи железни огради. – …

Повеќе

Милан и Нада градат необична куќа за своето семејство – 120 квадрати за 20 илјади евра (фото)

Милан и Нада Џуповиќ се млад брачен пар од Шабац. Одлучиле да се преселат од центарот на градот во населбата Јевремовиќ каде ќе изградат необичен дом. Веќе неколку месеци градат куќа од слама и тоа го прават сами, иако немаат искуство со градежништво, и се надеваат дека во новиот дом …

Повеќе

Факти за ајкулите кои досега не сте ги знаеле

Ајкулите се неверојатни и мистериозни животни, кои најчесто шират голем страв кај луѓето. Прочитајте интересни факти кој можеби до сега не сте ги знаеле за ова морско суштество. 1. Годишно поголем е бројот на луѓе кои се убиени од кокоси кои паѓаат од дрвата отколку од ајкули низ целиот свет. …

Повеќе

Што им прави една испушена кутија цигари на белите дробови (Видео)

Ако досега сте размислувале да се откажете од пушењето, а не сте успеале, откако ќе го изгледате ова видео најверојатно ќе донесете конечна одлука. Информациите за тоа колку е штетно пушењето се насекаде околу нас, но Крис Нотап решил да направи експеримент со кој ќе покаже што точно се случува …

Повеќе

Наградите на „Макфест“ се 26.500 евра

На барање на штипјани, организаторите во март соопштија дека повторно го враќаат терминот на одржување во месец октомври, така што трите фестивалски вечери ќе се одржат на 5-ти, 6-ти и 7-ми октомври. Во двете полуфинални вечери ќе бидат изведени по 15 песни, додека во финалето ќе слушнеме 20 композиции, но …

Повеќе

Што се случува со нашето тело кога ќе потонеме во длабок сон?

Со влегувањето во REM фазата на спиење, најдлабока од сите, мускулните екстремитети се парализираат и движењето е невозможно. Оваа парализа може да се задржи и по будењето, неколку секунди или дури неколку часови. Прочитајте ја листата од пет работи кои нашето тело несвесно ги прави додека спиеме: 1. Очите се …

Повеќе

Мистериозна карпа секои 30 години „снесува“ по едно јајцe

Клисура од која излегуваат јајца звучи како некоја митолошка легенда, но не е така. Сепак, овој геолошки феномен не само дека е реален, туку и редовно се повторува , само што карпата не раѓа јајца, туку камењата кои имаат облик на јајце. Една од таквите мистериозни карпи се наоѓа во …

Повеќе