Забава

Турски академик: Ное пред потопот користел мобилен

Турскиот академик Јавуз Орнек при гостување во емисија на јавната телевизија ТРТ1 изјави дека технологијата пред 10.000 години била многу понапредна од денес. Тој тврди дека Ное арката ја изградил од челик и оти користел нуклеарна енергија како гориво. Орнек во емисијата нагласи и дека Ное користел мобилен телефон за …

Повеќе

ВИДЕО: Жителите на овој град уживаат и на минус 40 степени

Жителите на Астана не се откажуваат од капењето во реката Есил, скијањето, ниту другите спортски активности на отворено, и покрај тоа што температурата на воздухот се симнува и до минус 40 степени. Зимата во Казахстан трае 6 месеци, поради што жителите на Астана се навикнале на екстремно ниски температури, и …

Повеќе

Колку чини песна во Македонија: Дарио и Принц ќе добијат по 9.000 евра – музички субвенции

И покрај незадоволството и критиките од публиката, но и но и кај повеќето автори, пејачи и продуценти кои најмногу реагираа на начинот на кој се одбира комисијата која одлучува за субвенционираните песни продолжува „наградувањето“ песни кои никој не ги слуша… Пред неполни два месеца од Министерството за култура најавија дека …

Повеќе

(ФОТО) Популарната пејачка обвинува и открива кој го киднапирал синот на Лепа Брена!

Јелена Карлеуша на Твитер упатила сериозни тврдења против својата колешка, Цеца Ражњатовиќ, со која не е во добри односи веќе 20. години.Карлеуша ја обвинила Цеца дека била во блиски односи со криминалците кои во 2000. година го киднапирале Стефан, синот на Лепа Брена и Боба Живојиновиќ.Документарниот филм „Годините на Слатки …

Повеќе

Браво за Магдалена Алексовска: Ќе пее во „Карнеги хол“ во Њујорк

Младата пејачка Магдалена Алексовска на 6. јуни ќе настапи во „Карнеги хол“ во Њујорк. Таа во 2015. година беше претставник на Македонија на „Јуниор Евровизија“, кога ја испеа песната „Плетенка“.За настапот Магдалена се пријавила преку онлајн аудиција која е отворена во цел свет. На аудицијата годишно се пријавуваат 15.000 кандидати. …

Повеќе

Ги мие садовите по вечерата – Неколку необични навики од животот на најбогатиот човек

Основачот на Амазон, Џеф Безос, сега е најбогатиот човек на сите времиња. Неговата состојба надмина 105 милијарди дoлaри според Вlооmbеrg Віllіоnаіrеѕ Іndех и го собори претходниот рекорд на основачот на Місrоѕоft Бил Гeјтc кој поседува малку над 93.3 милијарди долари. Како живее најбогатиот човек во светот? Прочитајте неколку необични факти …

Повеќе

(ВИДЕО) Јана Спирковска со кавер од светскиот хит „When we were young“ од Адел

Јана Спирковска го отпеа нејзиниот прв кавер на песната “When we were young” од Adele. Јана има само 16 години и е ученичка во С.Е.П.У.Г.С ,,Васил Антевски- Дрен” во слободно време се занимава со пеење,а нејзиниот прв cover е навистина хит на социјалните мрежи и ги воодушеви сите. Снимано е …

Повеќе

ТРИК: Зголемете ја температурата во станот за 5 степени!

Еве еден одличен трик за престојните зимски денови. Со овој трик ќе заштедите електрична енергија, а станот ќе ви биде значително потопол. Имено, доколку го направите ова температурата во станот ќе биде повисока од 3 до 5 степени. Но, само ако успеете да одолеете на една ситница. Ако имате доста …

Повеќе

(ФОТО) Ерик Клептон има проблеми со здравјето: „Рацете ми откажуваат и се плашам дека ќе оглувам“

Гитаристот ќе го намали бројот на концерти, како што вели, за да не се посрамоти пред своите фанови. Минатата година морал да откаже настапи поради тежок бронхитис и оштетување на нервите… „Тешко ми е да свирам гитара и сфатив дека мојата состојба повеќе нема да се подобри“ се пожалил гитаристот …

Повеќе

Необична кражба во библиотека

Каква тоа сила на духовна глад заслепила 24-годишна жителка на руската престолнина на културата ноќта меѓу 3 и 4 јануари за да се упати во несекојдневно „позајмување“ на книга во една градска библиотека во Санкт Петербург, изгледа дека никогаш нема точно да дознаеме. Дури кога обезбедувањето на излезот од зградата …

Повеќе