Свет

Меѓународни реакции на нападот во Барселона

Американскиот претседател Доналд Трамп го осуди денешниот напад во Барселона, при кој загинаа 13 лица, а најмалку 50 други се повредени, ветувајќи помош од САД за шпанските власти. – САД го осудуваат терористичкито напад во Барселона и ќе направат се што е неопходно да помогнат. Бидете храбри и силини. Ве …

Повеќе

Португалија: Прогласување јавна катастрофа поради шумските пожари

Португалската Влада презема чекори за донесување декрет за прогласување државна состојба на јавна катастрофа, пред прогнозираниот пораст на температурите во викендот. Околу 3.000 пожарникари во Португалија се ангажирани на гаснење на повеќе од 150 пожари во државата. Со прогласување јавна катастрофа властите ќе може да мобилизираат итни средства и да …

Повеќе

Ирак побара помош од ОН за откривање на злосторствата на ИД

Ирак побара од ОН да му помогне во собирањето на докази за злосторствата извршени од страна на екстремистичката организација „Исламска држава“, преку резолуција што ќе придонесе за изнесување на терористичките организации пред лицето на правдата. БТА денеска јави дека во писмото до Организацијата од 9 август, ирачкиот министер за надворешни …

Повеќе

Жена и три деца загинаа во железничка несреќа кај Букурешт

Жена и три деца загинаа утрово, како последица од удар од воз во близина на Букурешт. БТА јави дека, веројатно станува збор за мајка која се фрлила пред воз заедно со нејзините деца. Децата се на возраст од две, пет и десет години, а жената, која наводно била бремена, е …

Повеќе

Исламист одговорен за штети од 2,7 милиони евра врз свети објекти во Тимбукту

Меѓународниот кривичен суд утврди денеска дека поранешен исламистички бунтовник, осуден на затвор за уривање на свети објекти во Тимбукту, е одговорен за штети во износ од 2,7 милиони евра. Амад ал Факи ал Махди беше осуден на девет години затвор во 2016 година, откако се изјасни за виновен за уривање …

Повеќе

Од почетокот на годинава шумските пожари во Потругалија уништија 141.000 хектари земјиште

Шумските пожари во Португалија, од почетокот на годинава досега, опустошиле 141.000 хектари вегетација, што е за три пати повеќе од просекот во последната деценија, соопшти португалската Служба за граѓанска заштита. Оваа година Португалија преживеа невидени горештини и суша, во комбинација со интензивен ветер, посочи Службата, повикувајќи се на податоците од …

Повеќе

Сириската војска открила американско и британско хемиско оружје

Во напуштени складишта на бунтовниците се откриени хемиски супстанци кои укажуваат дека им биле испорачани на терористите во Сирија од страна на Велика Британија и САД, изјави денеска сирискиот заменик министер за надворешни работи Фајсал Макдад. – Сите пронајдени специјални средства, вклучувајќи рачни бомби и ракети, содржат супстанци за иритација …

Повеќе

Приведени борци на ИД кои планирале напад во Истанбул

Турските сили за безбедност приведоа петмина борци од терористичката групација Исламска држава, кои планирале да извршат напад во Истанбул, соопштија локалните власти на округот Самсун, каде беа приведени осомничените. Силите за безбедност открија терористичка група, во која членувале седуммина терористи од ИД. Во специјална акција беа задржани петмина од нив, …

Повеќе

Две години ќе трае расчитувањето паднати и откорнати дрва по бурите во Полска

Државната компанија за заштита на шумите во Полска објави дека работите за расчистување на откорнатите и скршени дрва од силните бури во државата кон крајот на минатата недела, ќе продолжи до 2019 година. – Ова е несомнено најголема природна несреќа во историјата на полското шумско стопанство, а мислам и во …

Повеќе