Свет

Меј: Во октомври ќе се изведе голема контратрерористичка вежба во Велика Британија

Велика Британија ќе изведе голема контратерористичка вежба во октомври во делови Шкотска и северна Англија, изјави денеска премиерката Тереза Меј, неколку дена по нападот во Лондон, при што загина четири лица. – Британската Влада ја смета националната безбедност ширум Обединетото Кралство за врвен приоритет. Операциските обуки како оваа ќе имаат …

Повеќе

Декларација за заеднички јазик ќе биде јавно објавена на 30 март во Сараево

Декларацијата за заеднички јазик, чија цел е поттикнување на свеста и активно влијание врз постоечката националистичка јазична пракса во БиХ, Хрватска, Црна Гора и Србија, ќе биде објавена на 30 март. По тој повод во Сараево ќе биде одржана регионална конференција за медиуми, на која текстот на Декларацијата и нејзините …

Повеќе

Разузнавачкиот комитет на Сенатот планира да го испита зетот на Трамп

Разузнавачкиот комитет на американскиот Сенат планира да го испита зетот на шефот на државата, Џеред Кушнер, во рамки на истрагата за врски меѓу соработници на Доналд Трамп и руски официјални претставници, пишува денеска „Њујорк тајмс“. Кушнер, кој беше советник на Трамп за време на предизборната кампања и во Белата куќа, …

Повеќе

Британија почнува и официјално да излегува од ЕУ

Велика Британија се очекува утре официјално да побара излез од ЕУ и иако е предвидено процедурата за излезот да трае две години, во овој момент никој не може да каже колку долго ќе трае тој процес и како ќе изгледаат идните односи меѓу ЕУ и Велика Британија, јавува Танјуг. Иако, …

Повеќе

Анкета: Изедначени опциите „за“ и „против“ уставните измени на референдумот во Турција

Опциите „за“ и „против“ уставните измени со кои треба да се воведе претседателски систем во Турција, имаат изедначи шанси на претстојниот референдум закажан 16 април, пкажуват резултатите од анкетите на јавното мислење на турските социолошки агенции. Во интервју за весникот „Хуриет дејли њуз“, директорот на агенцијата „Конда“, Бекир Агардар вели …

Повеќе

СЗО: Се полоша е ситуацијата во сириската област Гута

Светската здравствена организација (СЗО) денеска предупреди дека се влошува ситуацијата во источната област Гута, во близина на Дамаск, каде 300.000 луѓе се под опсада, а ниту една од трите болници не функционира. СЗО апелира да се овозможи достава на помош до областа Гута. – Времето на луѓето во источна Гута …

Повеќе

Судир на германската левица по изборите во Сар

Германската партија „Левица“ ја обвинува Социјал Демократската Партија (СПД) за лошите резултати на левиот блок на изборите за покраинска влада во најмалата германска сојузна единица Сар каде што вчера победија Христијанските Демократи на канцеларката Меркел. „Линке“ ги обвинуваат СПД и новиот лидер Мартин Шулц дека со својата неодредена кампања ги …

Повеќе

Сенатот на САД на чекор да го ратификува членството на Црна Гора во НАТО

Американскиот Сенат, со 97 гласови „за“, ја поддржа процедуралната мерка со што е завршена расправата и им е овозможено на сенаторите да се изјаснат за Протоколот за прием на Црна Гора во НАТО. За завршување на расправата гласаа 97 сенатори, а против беа сенаторот од Кентаки Ренд Пол и неговиот …

Повеќе

Еден полицаец ранет во немири во затвор во северно Мексико

Еден полицаец е ранет во немири, кои избувнаа во понеделникот во затвор во градот Кадерејта во североисточно Мексико, изјави претставник на силите за безбедност во регионот, Алдо Суасуа. Претходно беше соопштено дека во немирите се ранети 50 лица. – Само едно лице е ранетo и неговата повреда не е тешка. …

Повеќе

САД и Велика Британија ја повикаа Русија да ги ослободи уапсените за време на протестите

САД и Велика Британија ја повикаа Русија да ги ослободи граѓаните, кои беа уапсени во неделата за време на големите антивладини протести, јави ТАСС. Портпаролот на Белата куќа, Шон Спајсер изјави дека САД силно го осудуваат апсењето на стотици мирни демонстранти во Русија во неделата. Спајсер го прочита соопштението на …

Повеќе