Регион

Вучиќ: Регионот под притисок, Русија загрижена

Големите сили повторно ги одмеруваат силите на овие простори, поради што е сосема логично, што ситуацијата во регионот беше тема за која најдолго разговаравме со рускиот претседател Владимир Путин, за време на посетата на Москва, изјави српскиот премиер Александар Вучиќ. – Кажав дека постои опасност и силен притисок и внатре …

Повеќе

Владимир Путин им посaкал успех на „актуелните власти“ на изборите во Србија

Рускиот претседател Владимир Путин, на средбата со српскиот премиер Александар Вучиќ во Москва, им посакал успех на „актуелните власти“ на претстојните претседателски избори во Србија, јавуваат белградските медиуми. На средбата во Кремљ, рускиот претседател изразил надеж дека односите межу двете земји и натаму ќе продолжат да се развиваат. Според српските …

Повеќе

Опозицијата категорична: Нема да одиме на избори со Рама премиер

Албанската опозиција категорично останува на ставот дека нема да оди на избори доколку не се избере техничка влада која ќе ги организира истите независно од апелите на меѓународните претставници да се откажи од бојкотот. Преку заедничка изјава опозициските партии соопштуваат дека во Албанија денеска не се нудат соодветни услови за …

Повеќе

Албанија ја отвори архивата на тајната полиција на Енвер Хоџа

Албанската Влада ја отвори архивата на поранешната тајна полиција Сигурими, повеќе од 25 години по падот на комунизмот, со цел „пацификација на албанската политичка сцена“, на која обвиненијата за соработка со таа полиција, често без докази, се ефикасно оружје за дискредитација, пишува денеска „Јутарњи лист“. Во архивата на Сигурими се …

Повеќе

Борисов: Добивме чист мандат да формираме влада

Партијата Граѓани за европски развој на Бугарија (ГЕРБ) на вчерашните избори доби чист мандат за формирање нова влада на Бугарија, изјави рано изутринава партискиот лидер и поранешен бугарски премиер Бојко Борисов. – Резултатите (од изборите) категорично потврдија дека ГЕРБ треба биде водечка владејачка партија, рече Борисов пред насобраните приврзаници кои …

Повеќе

Музалас: Грција повеќе не може да прифати ниту еден бегалец

Грција повеќе не може да прифати ниту еден бегалец и не е во состојба да го спроведе Даблинскиот договор, изјави грчкиот министер за миграција Јанис Музалас во интервју за германското списание „Шпигел”. – Нашата земја веќе носи тежок товар. Грција прифати 60 илјади бегалци и ќе биде грешка да се …

Повеќе

Во Бугарија се одржуваат парламентарни избори

угарските гласачи денеска по трет пат во изминатите четири години ќе гласаат за избор на нов состав на Народното собрание, но анкетите укажуваат дека изборните резултати најверојатно дополнително ќе ја продлабочат политичката нестабилност на земјата. На овие предвремени парламентарни избори, на кои учествуваат 21 листа на партии и коалиции ќе …

Повеќе

Грција: Уапсени се две лица кои превезувале 20 мигранти

Грчката полиција соопшти дека уапсила еден турски и еден бугарски возач на камион, кои превезувале 20 мигранти во близина на границата со Турција. Турскиот возач превезувал осум Пакистанци и по еден ирачки и сириски мигранти, додека во возилото на Бугаринот се наоѓале десет Пакистанци. Грчката полиција наведе дека од Турција …

Повеќе

Шешељ: Ако победам на претседателските избори, Вучиќ ќе биде премиер

Кандидатот на Српската радикална партија за претседателските избори во Србија, Воислав Шешељ изјави дека ако победи, неговиот ривал Александар Вучиќ ќе биде премиер, пишува весникот „Данас“. Шешељ ги демантира тврдењата дека е „лажна опозиција“ на неговиот соперник и оти Вучиќ го држи во раце, со тоа што му плаќа да …

Повеќе

„Блиц“: Терористот од Лондон убивал Срби во ’90-те години во Босна

Халид Масуд, кој во средата изврши терористички напад во Лондон, за време на војната во Босна и Херцеговина бил припадник на злогласниот одред „Ел Муџахид“, пишува „Блиц“. Белградскиот весник објави дека поседува листа од 1.774 борци на одредот „Ел Муџахид“, меѓу кои е и името на Масуд. Весникот додава дека …

Повеќе