Македонија

Управниот суд уважи една од тужбите на ВМРО-ДПМНЕ за локалните избори

Управниот суд уважи една од поднесените 28 тужби против приговорите на Државната изборна комисија (ДИК) за гласањето и сумирање на резултатите од првиот круг од локалните избори. Управниот суд одлуките за сите 28 тужби, што ги донесоа судечките совети, ги објави на својата веб страна. Управниот суд уважи една тужба …

Повеќе

Груевски на состанокот на ИК на ВМРО – ДПМНЕ го најавил својот наследник

На последниот Извршен комитет на ВМРО – ДПМНЕ, според Миленко Неделковски, новинарот кој важи за многу близок до партијата , претседателот Никола Груевски за свој наследник го најавил генералниот секретар на партијата, Христијан Мицковски. Според Неделковски на ова бурно реагирале Влатко Ѓорчев и Антонио Милошоски кои биле разочарани од оваа …

Повеќе

УХМР: Во Охрид 15 литри наврнат воден талог

Најмногу дожд во изминатите девет часа наврнало во Охрид каде се измерени 15 литри на метар квадратен, соопшти Управата за хидрометеоролошки работи во извештајот од 17:30 часот. Во Прилеп наврнале 13, во Лазарополе девет, во Тополчани осум, во Маврово и Штип седум, во Гевгелија шест, а во Струмица и Скопје-Зајчев …

Повеќе

Либералната партија предлага укинување на празнувањето на 23 Октомври

Либералната партија предлага денешното празнување на 23 Октомври – Денот на револуционерната борба да биде последно. -Денес, доживувајќи ја атмосферата која владее во земјата, предлагаме 23 октомври за последен пат да има статус на државен празник. За тоа има многу причини, од кои секоја поединечно може да биде доволна за …

Повеќе

Судот објави одлуки за 16 тужби на партиите, сите се одбиени

Судечките совети на Управниот суд донеле одлуки за сите 28 тужби поднесени од политичките партии против решенијата на Државната изборна комисија (ДИК) за приговорите за првиот круг од локалните избори. До 18 часот на веб-страната на судот објавени се одлуките за 16 тужби кои се одбиваат како неосновани. Четиринаесет од …

Повеќе

Груевски од Штип обвини за игнорирање додека Владата во Скопје слави

Лидерот на ВМРО ДПМНЕ Никола Груевски денеска во Штип каде оваа партија одржа свечена академија по повод 23 Октомври- Денот на македонската револуционерна борба, обвини дека оваа година, за првпат по 10 години, власта е незаинтересирана за одбележување на овој празник. -Затоа, сме ние тука. Кога оваа власт се срами …

Повеќе

Тутунарите очекуваат повисока откупна цена за тутунот годинава

Подобар квалитет на родот од лани, но намалени проноси, ваква е оценката на тутунарите за произведеното оваа сезона. И покрај тоа што во одредени региони како што е струмичкиот производството на тутун бележи благо зголемување, на ниво на цела дрважа годинава тоа е намалено . Главната причина за ваквата состојба …

Повеќе

УХМР: Нестабилна воздушна маса со големи размери се приближува кон Штип

Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР) соопшти дека нестабилна воздушна маса со големи размери се приближува кон Штип, каде се очекува пороен дожд, грмежи, засилен ветер и можна појава на град. Во другите подрачја е облачно со локални врнежи од дожд. Врнежите ќе продолжат и во текот на ноќта, особено во …

Повеќе

Реформаторите на ВМРО ДПМНЕ бараат нов лидер

Иницијаторите за реформи во ВМРО-ДПМНЕ вечерва во Скопје побараа одржување слободен и демократски конгрес на кој, како што беше истакнато, членовите на партијата ќе изберат нов лидер. Александар Михајловски, еден од иницијаторите за реформи, на свеченоста по повод одбележувањето 124 години од основањето на историското ВМРО, рече дека партијата нема …

Повеќе

Минов: Само со инвестиции и подобрување на животните услови се оди напред

Само со инвестиции и подобрување на животните услови се оди напред. Мојата посветеност и непосреден контакт со сите жители на Општина Карбинци ми дава за право да мислам дека сум во предност пред мојот противкандидат од СДСМ. За разлика од нив кои само ветуваат, јас позади мене имам оставено голем …

Повеќе