Црна Хроника

Скопјанец пронајден мртов со прострелна рана во глава

Шеесет и две годишниот Ж.М. од Скопје бил пронајден мртов во својот дом ул. „Иван Наумов Алабакот“. Случајот го пријавил неговиот внук Љ.П. вчера утрото кој го пронашол својот дедо мртов со прострелна рана од огнено оружје во главата. -Од страна на лекар од Итна медицинска помош била констатирана смрт, …

Повеќе

Остатоци од човечко тело пронајдени во тетовско

Остатоци од човечко тело вчера околу 13:20 часот се пронајдени во атарот на село Брвеница, тетовско зад фарма за свињи. -Увид на местото на настанот извршила екипа од СВР Тетово. Остатоците биле подигнати и предадени на лекар од Судска медицина за понатамошна постапка. Исто така, биле пронајдени и обезбедени неколку …

Повеќе

Две лица нападнати во ноќен клуб во Центар

Две лица во два различни случаи биле нападнати минатата ноќ во ноќен клуб лоциран на улицата „50 Дивизија“ во центарот на Скопје. Околу 3 часот Б.Б. (27) пријавил дека во објектот бил физички нападнат од страна на две непознати лица. -Во полициска станица бил изготвен записник за лицата Ч.М. (50) …

Повеќе

Злато, пари и пиштол украдени од стан во Козле

Непознат сторител во периодот од 4 часот на 4 јануари до 17 часот вчера, извршил тешка кражба во стан на К.Х. (44) на ул. „Козле“ во Скопје. К.Х. синоќа ја пријавил кражбата во полиција. Непознатиот сторител со погоден предмет ја отворил вратата од балконот, влегол во станот и одзел машки …

Повеќе

Малолетник со „Ауди“ со скопски регистарски таблички усмрти пешак

Денеска околу 14:30 часот на ул. Св. Јоаким Осоговски во Крива Паланка Н.Д. (роден 2001) управувајќи патничко моторно возило „Ауди А3“ со скопски регистерски таблички удрил во пешакот Н.И. (1973). Од ударот Н.И. починала на лице место.

Повеќе

Крадците на автомобили не запираат: Украден „Цитроен Џампер“ во Скопје

Во Полициската станица Гази Баба, вчера во 9 часот, 46- годишниот Т.Ѓ. пријавил дека на 13.01.2018 година во периодот од 15,00 до 20,30 часот од страна на непознат сторител му било одземено товарно моторно возило „Цитроен Џампер“ со скопски регистарски ознаки, кое било паркирано на улицата „Методија Андонов-Ченто“. Сторителот на …

Повеќе

Кучиња скитници предизвикаа 2 сообраќајни незгоди на автопатот Тетово- Скопје

На автопатот Тетово-Скопје вчера во 20.00 и во 20.45 часот се случиле две сообраќајни незгоди предизвикани од кучиња-скитници. Кучињата скитници неконтролирано се движеле по коловозот и биле усмртени од патничко возило „Голф“ со тетовски регистарски ознаки, управувано од З.Н. (32) од село Ларце и патничко возило „Голф“ со скопски регистарски …

Повеќе

Македонија згрозена: Роднина полово нападнал 13 годишно девојче

Полициската станица Прилеп поднесе известување против Ш.Р. (37) од Прилеп поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „полов напад врз дете кое нема наполнето 14 години“. Од полицијата информираат дека пријавениот во својот дом, со употреба на физичка сила извршил полови дејствија над 13- годишно девојче со кое …

Повеќе

Приведен лажен полицаец од Тетово

На магистралниот пат Гостивар-Кичево вчера во 20.10 часот било забележано паркирано патничко возило „Мазда“ со скопски регистарски ознаки, во кое се наоѓал С.М. (40) од Тетово. Од страна на полициски службеници бил направен преглед на возилото и лицето, при што биле пронајдени изработена службена легитимација со амблем на МВР на …

Повеќе

Еден загинат и над 20 повредени во сообраќајки во Скопје изминатиот викенд

Едно лице загина во една од вкупно 25 сообраќајки што се случија во текот на викендот на подрачјето на СВР Скопје. Во една незгода, едно лице се здобило со тешки телесни повреди, а полесно повредени се 21 лице во девет сообраќајки. Во 15 сообраќајки е причинета материјална штета. Од МВР …

Повеќе