Вести

Реформите на Македонскиот катастар претставени на конференција на Светска Банка во САД

Директорот на Агенцијата за Катастар на недвижности Славче Трпески учествуваше на конференцијата на агенции за земјишна политика на Светската Банка одржана во Вашингтон, каде пред 1.700 учесници ги претстави реформите во македонскиот Катастар. – Главна преокупација во следните три години ќе биде формирањето на адресниот регистар, масовната проценка на недвижностите …

Повеќе

Министерство за земјоделство: Субвенциите се исплаќаат редовно и целосно

Земјоделците секоја година ја добиваат предвидената поддршка. Сумата од програмата за директни субвенции редовно и целосно се исплаќа, соопшти денеска Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство (МЗШВ). – Земјоделските субвенции се исплаќаат за производствената година. Тоа значи дека за 2016 година треба да се исплатат најдоцна до 30 јуни 2017 …

Повеќе

Во Москва: Промоција на Охрид како атрактивна туристичка дестинација

Во рамки на активностите за промовирање на Охрид како атрактивна туристичка дестинација, користејќи ги формите и облиците за унапредување и одржлив развој на туризмот, делегација на Општина Охрид предводена од градоначалникот Никола Бакрачески утре ќе одржи промотивен настан во Москва. Предвидено е во рамки на активностите да биде презентирана туристичката …

Повеќе

Годинава готов регионалниот пат Бошков мост- Дебар, инвестиција вредна 2,57 милиони евра (фото)

Во тек е реконструкцијата на регионалниот пат Бошков мост – Дебар во должина од 8 километри. Механизацијата е на терен и активно работи на овој патен правец. Инвестиција вредна 2,57 милиони евра, според проекциите на Министерството за транспорт и врски, ќе биде завршена оваа година.

Повеќе

Плоштадот Скендербег во втора фаза од изградбата: Се покрива булеварот Гоце Делчев (галерија)

Плоштадот Скендербег е во вторта фаза на изградба опфаќа покривање на булеварот Гоце Делчев со плато на потегот од стоковната куќа „Мост“ до раскрсницата зад ТЦ „Мавровка“, со што ќе се поврзе Чаршијата со Македонската опера и балет. Во моментот се одвиваат завршните работи на покривањето на булеварот Гоце Делчев, …

Повеќе

Делегација од Нанчанг во посета на Скопје

Градоначалникот на Град Скопје Коце Трајановски, претседателот на Советот Ирена Мишева и советниците Слободанка Алексовска, Драги Давчевски и Ќемал Муслиу денеска се сретнаа со делегацијата од збратимениот град Нанчанг, Народна Република Кина. Делегацијата од Кина ја предводи заменик-градоначалникот на Нанчанг Хуа Чинг, а составена е од претставници од локалната и …

Повеќе

Вучиќ: Регионот под притисок, Русија загрижена

Големите сили повторно ги одмеруваат силите на овие простори, поради што е сосема логично, што ситуацијата во регионот беше тема за која најдолго разговаравме со рускиот претседател Владимир Путин, за време на посетата на Москва, изјави српскиот премиер Александар Вучиќ. – Кажав дека постои опасност и силен притисок и внатре …

Повеќе

Декларација за заеднички јазик ќе биде јавно објавена на 30 март во Сараево

Декларацијата за заеднички јазик, чија цел е поттикнување на свеста и активно влијание врз постоечката националистичка јазична пракса во БиХ, Хрватска, Црна Гора и Србија, ќе биде објавена на 30 март. По тој повод во Сараево ќе биде одржана регионална конференција за медиуми, на која текстот на Декларацијата и нејзините …

Повеќе

Меј: Во октомври ќе се изведе голема контратрерористичка вежба во Велика Британија

Велика Британија ќе изведе голема контратерористичка вежба во октомври во делови Шкотска и северна Англија, изјави денеска премиерката Тереза Меј, неколку дена по нападот во Лондон, при што загина четири лица. – Британската Влада ја смета националната безбедност ширум Обединетото Кралство за врвен приоритет. Операциските обуки како оваа ќе имаат …

Повеќе

Разузнавачкиот комитет на Сенатот планира да го испита зетот на Трамп

Разузнавачкиот комитет на американскиот Сенат планира да го испита зетот на шефот на државата, Џеред Кушнер, во рамки на истрагата за врски меѓу соработници на Доналд Трамп и руски официјални претставници, пишува денеска „Њујорк тајмс“. Кушнер, кој беше советник на Трамп за време на предизборната кампања и во Белата куќа, …

Повеќе