Вести

Во Шуто Оризари гинекологот наплаќал незаконски и ги убедувал бремените да не абортираат

Докторката, Вјолце Мбиара, која минатата година беше вработена во поликлиниката во Шуто Оризари како гинеколог, отворено кажува дека ги убедувала бремените жени да не абортираат затоа што тоа се коси со нејзините религиозни убедувања, пренесува порталот НоваТВ. Вјолце потекнува од Албанија, каде што работела во Американската болница. Во Шуто Оризари …

Повеќе

Сугарески – Шчербак: Руските компании да учествуваат во реализација на проектите

Министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески, оствари работна средба со амбасадорот на Руската Федерција во Република Македонија, Олег Шчербак. На средбата министерот Сугарески го информира рускиот амбасадор за инфраструктурните проекти што се реализираат во Република Македонија. Министерот ги потенцира проектите за изградба и реконструкција на патната мрежа во Република …

Повеќе

Тарчуловски бара од судот да го слуша Столтенберг во Собрание

Пратеникот ВМРО-ДПМНЕ, Јохан Тарчуловски, бара кривичниот суд да му дозволи на 18-ти јануари да го напушти својот дом на четири часа за да може во Собраниетода го слуша обраќањето на генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг. Во писмото коешто во понеделникот преку неговиот адвокат Апостолски го испратил до судијката на …

Повеќе

Најавен бојкот на наставата во градинката Кочо Рацин во Скопје

Родители најавија бојкот на градинката Кочо Рацин поради промена на воспитувачката, која до сега успешно ја водела најмалата група. Без претходна најава и период за адаптација на децата, воспитувачката е префрлена во друг клон, а на нејзино место е поставена друга наставничка. Поради овие промени родителите се соочуваат со голем …

Повеќе

Протест на лозарите од кавадаречко кои си ги бараат заостанатите плати од винаријата Стефани

Итна промена на состојбите во лозаро-винарскиот сектор, потоа на постоечкиот Закон за вино, како и најважото – исплата на заостанатите пари за предаденото грозје од 2010-та година па наваму, побараа лозарите кои денеска протестираа два часа пред Винаријата *Стефани* во Кавадарци, која вкупно им должи околу еден милион евра. Некои …

Повеќе

Снег во Македонија – еве каде вее во моментов

Сообраќајот на државните патишта се одвива тековно по влажни коловози. Дожд врне низ целата земја, додека слаб снег кој не се задржува на коловозот профрла кај Крива Паланка, Стража, Крушево, Буково, Ѓавато и Смојмирово, соопшти ЈП „Македонијапат“. Намалена видливост поради магла од 20 до 30 метри има на патниот правец …

Повеќе

Бочварски: Меѓу приоритетите е гасификацијата на општина Штип

Градоначалникот на општина Штип, Благој Бочварски, оствари средба со заменик-амбасадорот на Обединетотo Кралство во Република Македонија, Пол Едвардс. При оваа средба се разговараше за тековните активности и проекти на Општина Штип, инфраструктурните подвизи за целосен и еднаков развој на целата територија на општината, како и напорите на новата локална администрација …

Повеќе

Пожар во пунктот на ЕВН во Дебар

Попладнето во понеделникот околу 17 часот во наплатниот пункт на ЕВН во Дебар, кој се наоѓа на централната улица „Братство единство“, избувнал пожар во кој според првичните процени е предизвикана поголема матријална штета. Според очевидци, пожарот избувнал во внатрешноста на објектот, а набрзо бил локализиран по интервенција на Противпожарната единица. …

Повеќе

Скопјанец пронајден мртов со прострелна рана во глава

Шеесет и две годишниот Ж.М. од Скопје бил пронајден мртов во својот дом ул. „Иван Наумов Алабакот“. Случајот го пријавил неговиот внук Љ.П. вчера утрото кој го пронашол својот дедо мртов со прострелна рана од огнено оружје во главата. -Од страна на лекар од Итна медицинска помош била констатирана смрт, …

Повеќе

Еврокомесарот Хан го поздрави ратификувањето на Договорот со Бугарија

Еврокомесарот за соседска политика и проширување Јоханес Хан на Твитер го поздрави денешното ратификување на Договорот за добрососедство со Бугарија во Собранието на Република Македонија. – Тоа е важен чекор во вистинска насока на патот на земјата кон ЕУ. Договорот е исто така пресвртница во добрососедските односи за целиот регион …

Повеќе