Дома Технологија Microsoft го претстави својот најевтин Surface уред (видео)

Microsoft го претстави својот најевтин Surface уред (видео)

12
Сподели

„Surface Go“ e најевтиниот „Microsoft Surface“ уред досега, а пристигнува со почетна цена од 399 долари. Овој конвертабилен таблет е во конкуренција со продуктивните таблети, како што се „Apple iPad“ у „Samsung Galaxy Book“.

Моделот на „Microsoft“ е лесен и пренослив, а има дебелина од 8,3 милиметри. Пристигнува со 10-инчен (1800 x 1200p) „PixelSense“ дисплеј и компатибилен е на пенкалото „Surface Pen“, овозможувајќи 4.096 нивоа на притисок. „Surface Go“ го користил процесорот со две јадра „Intel Pentium Gold 4415Y“, кој е 14nm „Kaby lake“ чипсет со работен такт од 1.6GHz.

Куќиштетот на таблетот е изработено од магнезиум, а ова е првиот „Surface“ модел кој пристигнува без „USB Type-A“ порт. Тука се само „USB 3.1 Gen 1 Type-C“, „Surface Connect“ и „micro-SD“ читачот на картичка, како и 3.5 mm приклучок за слушалки.

– Surface Go 4GB RAM / 64GB eMMC: 400 долари

– Surface Go 8GB RAM / 128GB SSD: 550 долари

Таблетот има 4GB или 8GB 1866MHz LPDDR3 RAM, 64GB eMMC или 128GB SSD простор за складирање. „IR“ камера на предната страна за „Windows Hello“, a тука се и стерео звучниците „Dolby Audio Premium“. Ќе има и модел со 4G LTE поддршка, но тој во продажба ќе се подоцна во текот на годината.

„Surface Go“ може од денеска да се нарачува во претпродажба, а испораките на првите купувачи ќе започне на 2-ри август во 20 земји во Сверна Америка и Европа.

Коментар

Please enter your comment!
Please enter your name here