Живот и стил

Жено, биди кралица!

Биди кралица. Имај храброст за да бидеш различна.Биди пионер. Биди лидерка.Биди жена која кога се соочува со непријатности продолжува да го сака животот и без страв се соочува со предизвиците.Прифати го тоа!Барај ја вистината и владеј со своето кралство, каде и да се наоѓа тоа: во твојот дом, во твојата …

Повеќе

Немам веќе трпение!

Немам веќе трпение за некои работи.Не затоа што станав арогантна, туку затоа што дојдов до една точка во животот кога не сакам повеќе да губам време на она што ме прави тажна или ранлива. Повеќе немам трпение за цинизам, претерани критики и побарувања од кој бил вид.Повеќе не посветувам ниту …

Повеќе

Кој е патот до среќата?

Овој запис е пронајден во „Светците од мртвото море“. Кој е патот до среќата? Среќни се оние кои што љубат, среќни се оние кои се благодарни.Среќни се оние кои се смирени.Среќни се оние коишто во себе го пронашле рајот.Среќни се оние кои даруваат со радост и примаат подароци со радост.Среќни …

Повеќе

Што мора да сфатите кога станува збор за мажите?

Жените и мажите не се исти. Навистина има разлики помеѓу нив, а често тоа е и начинот на којшто ги разбираат врските. И мажите и жените понекогаш не се трудат да се разберат едни со други и двата пола грешат кога е во прашање љубовта. Денес оваа објава ја посветуваме …

Повеќе

Момо Капор: Како се губат пријатели?

Пријателите се губат такашто ги крадат жени (последен пат ги видовме на ергенската вечер), ги краде работата, нивните деца, нивното име во весниците, нивното лице на телевизија, нашите зборови за нив кои ги чуле од некоја трета страна. Панично оддржуваме некои килави пријателства, криејќи ја сопствената слабост и страв дека …

Повеќе

Како луѓето се однесуваат кон тебе – тоа е нивна карма, како ти реагираш на тоа – тоа е твоја карма!

Вејн Дајер е еден од најпознатите писатели на книги за самопомош, мотивациски говорник и филозоф. Тој е еден од најпродаваните писатели и сите негови книги се секогаш на врвот на најпродаваните книги. Тој почина во 2015 година, но неговите начела и мудрости се уште го обиколуваат светот и голем дел …

Повеќе

Цитати за кармата што ќе ве потсетат дека сите го добиваат она што си го заслужиле

Тешко е постојано да се биде позитивен. Сите имаме лоши денови понекогаш. Без разлика дали сте ги заборавиле клучевите, сте задоцниле на работа или сте го пропуштиле автобусот, нормално е тоа што таквите работи влијаат на вашето расположение. Но, најважно е да не ја пренесувате негативната енергија на луѓето околу …

Повеќе

Есенски активности кои ќе ве направат посреќни

Есента е убаво годишно време кои има милион бои и ни дава инспирација за убави нешта. Доколку немате идеја што да правите по завршувањето на долгото и топло лето кога постојано бевте надвор, ова се неколку есенски активности кои ќе ве направат посреќни. Облечете го вашиот омилен џемпер и стоплете …

Повеќе

Не сум веќе истата личност која го гледа најдоброто во сите луѓе

Не сум веќе истата личност која ќе направеше сѐ за другите луѓе, без тие да вложат напор за неа. Не сум личноста која беше возбудена бидејќи некој и обрнуваше внимание, само заради тоа што можеа да го добијат тоа што го сакаат. Не сум веќе истата личност која бев во …

Повеќе

Најважните лекции кои ги научив во 2017

Научив повторно да се засакам себеси. Си простив себеси што не сфатив подоцна што значи да се сакам себеси и колку љубов им дадов на оние кои не го заслужуваат тоа, наместо да се сакам себеси доволно. Научив да ја канализирам енергијата која ја имам и ја давам на другите. …

Повеќе