Здравје

Дома Здравје

Што да јадеме и пиеме во лето?

Ледените пијалоци се совршени за летните денови. Со 93.000 жени е направен експеримент, при што оние кои пиеле по едно кафе дневно за 10%...

60. 000 Македонци се заболени со срцева слабост, 30 од нив...

Според податоците кои денеска ги изнесе проф д-р Александар Николиќ, кој е шеф на одделот за кардиохирургија во Клиничата болница „Аџибадем Систина“ во Скопје,...

Oвошка која го чува срцето, коските, но и подмладува

Сега е сезона на кајсии, а тие се добри за срцето, коските и подмладуваат. Тие се одличен избор ако сте на диета. Имаат витамин...

Aко кафето не ве разбуди, сте го испиле на погрешен начин

Иако кофеинот помага да се разбудиме, сепак може да се случи да не го почувствувате неговото дејство. Направено е истражување со возачи, и се...

Избришете ги брчките на лицето со фасцијална јога

Првите знаци кои ја одредуваат староста се наоѓаат токму на вашето лице и врат. Стресот и секојдневните проблеми се „таложат“ на овие делови,...

Готвиме со Маја: Бајадера

Признавам обожавам десерти. Бајадера ми е едно од поомилените и затоа си најдов начин да јадам бајадера но не и кило шеќер. Ке го...

Хроно режимот на исхрана и бременоста

Д-р Ален Делабос е доктор по медицина, хроно нутриционист, директор на Одделот за клинички истражувања IREN'S, на Европскиот институт за исхрана и здравствени истражувања,...

Хормон на радоста: Како да го зголемиме серотонинот?

Постојат различни радости. Постои радост што е мирна и светла, што ни дава јасна среќа, но постои и бурна радост, полна со задоволство и...

Со само 20 минути вежбање до идеално тело за на плажа

Во текот на топлата сезона, теретаните и фитнес центрите се полни со луѓе кои сакаат да го направат телото совршено. Но, доколку професионалните и...

Како да се заштитите од инфекции при бањање во базен?

Летните одмори се веќе во тек, но доколку се уште не сте заминале на некоја дестинација, а сакате да добиете потемен тен, сигурно базенот...

Следете не :

0FansLike
87FollowersFollow
- Advertisement -

Најнови Вести