Здравје

Секаков вид на рак се лекува за 2-16 недели

Ракот сега може да биде излечен, вели д-р Леон Колдвел. Ова е многу важен филм за секој, тој мора да се види. Ракот се лекува. Лекувањето на ракот – ова е индустрија, со буџет од трилиони долари. Мислите дека тие ќе ви дадат нешто што може да ја излечи болеста? Да, …

Повеќе

Вистинската причина зошто марихуаната е забранета е полоша отколку што мислите!

Низ светот продолжува да расте поддршката за легализација на марихуаната. Но, останува прашањето – која е причината за нејзината забрана? Во 1929 година, Хари Анлингер станал директор на еден оддел од владата познат како Оддел за забрани во Америка. Но, како што излегло, одделот бил катастрофа и кога Хари дошол …

Повеќе

Се спасила од килограмите: Пријателка ѝ го кажала овој рецепт, а телото ѝ се променило за 5 дена

Абдоменалните масти се многу чест проблем денеска. Тоа е една од најтешките видови на масти за отстранување, но за среќа конечно е направена идеална комбинација на продукти кои ги елиминираат абдоменалните масти за само 5 дена. Конзумирање на овој третман за 5 дена пред да заминете во кревет ќе ви …

Повеќе

Што ги прави среќните жени среќни?!

Тие се свесни дека животот е краток. Можеби звучи како клише, ама оние жени што вистински се среќни знаат дека секој миг во животот е скапоцен подарок; Тие не бараат внимание од другите луѓе. Ако сте среќни и го сакате својот живот, нема потреба постојано да бидете во центарот на …

Повеќе

Мачки како лек против стресот на работа во Јапонија

Јапонија е земја каде луѓето остануваат долго време на работа и речиси цело време се изложени на стрес. Но една компанија тврди дека има лек – мачки. Вкупно девет мачки јадат, спијат и слободно се движат во мала канцеларија на ИТ компанијата Ферај во Токио, што на вработените им ја …

Повеќе

Педијатрите предупредуваат: Не им давајте сок на децата помали од 1 година

Освен внесувањето на додатни калории и се почести дентални проблеми, кај раното внесување на овошни сокови најголем проблем е што децата се навикнуваат на постојан извор на шеќери. На децата до првиот роденден не треба да им нудите овошни сокови, објави Американската академија на педијатри. Иако порано ги советуваа родителите …

Повеќе

Истражување: Сексот го зголемува ризикот од срцев удар!

Физичката преоптовареност, вклучително и сексот, ги зголемуваат шансите за срцев удар, и ова особено важи за оние кои не спортуваат редовно, се вели во новата анализа, цитирана од порталот „Блиц“. Екипа од медицинскиот центар „Тафтс” во Бостон анализираше 14 различни истражувања, за да ја открие врската помеѓу физичките активности, сексот …

Повеќе

Доматот подмладува и не дебелее

Доматот, зеленчук кој всушност е овошје, е богат со разни нутриенти, а може да се јаде и подготвува на повеќе начини. Оваа намирница е многу лековитa и поради ниската калорична вредност е посакувана кај многу диети за слабеење. Доматот го зајакнува имуниетот и е добар против инфекции. Покрај тоа, се …

Повеќе

АХВ ќе набави нови вакцини против болеста јзлеста кожа

Директорот на Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) Зоран Поповски потпиша нов Договор со Европската комисија за рефундирање средства за набавка на вакцини против болеста јазлеста кожа. Како што соопшти АХВ, Договорот е за грант вреден 192.500 евра, кој деновиве ќе биде потврден и од страна на Европската комисија, по …

Повеќе