Кога ќе погледните, изгледа како само двата шпански великани да играат фудбал. Единствено голманот и десниот бек не се дел од шпаснките гиганти.

Идеалниот тим гласи вака:

Мануел Нојер

Дани Алвеш, Џерар Пике, Серхио Рамос, Марсело

Андрес Иниеста, Лука Модриќ, Тони Крос

Лионел Меси, Луис Суарез, Кристиано Роналдо.

Како и обично, одликата на ФИФА ќе предизвика многу коментари, како на пример дали на голот заслужено е Нојер или пак требало да биде Буфон, или Алвеш има предност на десната бековска позиција во однос на Филип Лам.

Како што гледате, доминираат играчите од Примера, само голманот е од Баерн и единствен од Јувентус е Алвеш, но тој во првиот дел од календарската година беше во Барселона, а во Јувентус се повреди.

Нема играчи од Премиер лигата, блиску до влез во тимот беше Погба, што исто така е дискутабилно дали требаше да го завземе местото на Иниеста.