Ќе направат ли Меркел и Шулц конечно влада?

Конзерватиците на германската канцеларка Меркел и социјалдемократите на Шулц се договорија да почнат официјални преговори за состав на коалициска влада. Договорот падна по 24 часа преговори и според аналитичарите ги зголемува шансите за ставање крај на политичката неизвеснот во Германија, која трае уште од изборите кои се одржаа на 24 декември. Инаку конзерватиците и социјалдемократите заедно ја водеа земјата во два мандати во последните 12 години.

Фото за вовед: Видео: File 12.01_emi_svet_1.mp4Категорија: СветНовинар: Емилија Штерјов

Исто така прочитајте

Сеул го прифати предлогот на Пјонгјанг за „работни преговори“

Јужнокорејската Влада денеска го прифати предлогот на Северна Кореја за одржување „преговори на работно ниво“ …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *