Шарт повторно подобар од Металург на турнирот „Струга 2017“

Францускиот тим Шарт ќе ја брани титулата на меѓународниот ракометен турнир „Струга 2017“. Шарт кој е минатогодишниот победник на овој турнирот Шарт ја забележа втората бобеда во групната фаза и тоа против македонскиот вицепрвак Металург кого го совлада со 28-22 полувреме 17-12, со што францускиот тим го освои 1.место. Шарт во финалето ќе игра против турскиот Бешикташ кој исто така стигна до втората победа, но во Б групата совладувајќи го Охрид со 32-24 полувреме 13-12. . Денеска ќе се играат два меча. Металург – Струга (19 часот) и Алингсас – Охрид ( 20:45 часот).

Исто така прочитајте

ЖРК Вардар го „преживеа“ пеколот во Будимпешта

Вардар по вторпат триумфално се враќа од гостувањето во Будимпешта кај ФТЦ, овојпат со победа …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *