Убедлив пораз на Кливленд на гостувањето кај Торонто

Вицепрвакот во НБА шампионатот Кливленд Кавалирс претрпе нов убедлив пораз, откако ноќеска на гостувањето во Торнонто загуби со 133-99. Уште на полувремето домашниот тим создаде голема предност од 25 поени, која во вториот дел постепено и ја зголемуваше, за на крајот „Репторси“ да слават со убедливи 34 поени разлика. Дури седуммина играчи на Торонто средбата ја завршија со двоцифрен број на постигнати поени. Најмногу постигна Фред Ван Влет 22 што е негов рекорд во кариерата, додека забележителен настап имаше и Литванецот, Јонас Валанчиунас со дабл-дабл учинок од 15 поени и 18 скокови, најмногу сезонава. На Кливленд не му помогна нити Леброн Џејмс кос со 26-те поени беше најефикасн на натпреварот. За Кливленд ова беше шести пораз на последните осум натпревари, со што „Кавси“ паднаа на третата позиција на табелата во Источната конференција, зад Бостон и синоќешниот противник Торонто. https:// Во другите две средби одиграни ноќеска победи остварија двете екипи од Лос Анџелес. „Клиперси“ во ефикасен меч го совладаа Сакраменто на гостински терен со 121-115, додека „Лејкерси“ пред своите симпатизери славеа победа над Сан Антонио со 93-81.

Исто така прочитајте

Уште еден тим на Феникс замина на настап во Европската лига

Селекцијата на млади кошаркари родени 2003 година, на екипата на Фенис 2010 од Скопје, отпатува …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *