Протест на ВМРО-ДПМНЕ пред Министерството за правда

ВМРО-ДПМНЕ вечерва одржа повторно протест пред Министерството за правда и ги повика сите да се придружат се додека не се спроведе вистинската правда.

– Ги повикуваме сите, сите добронамерни Македонци, да излезат на улица се додека не се спроведе вистинската правда и овие луѓе кои што на смешен начин се обвинети за тероризам, а сите претходно уапсени за случајот од 27-ми април. Цел народ треба да се дигне на нозе, јас тоа го чувствувам и за скоро време ќе биде така, рече пред присутните Дарко Костовски.

Тој порача дека остануваат на улица се додека не победат, а како што кажа нивната победа е слобода за Македонија.

Нермин Теловска порача дека мора да се пуштат на слобода и да не се гонат недолжните луѓе, а оваа, како што рече, срамна одлука за притвор на пратениците ќе ја споделиме и со целата меѓународна јавност.

На простестот, кој е против приведувањата пратеници и други лица за учество во настаните во Собранието од 27 април годинава, се придружи и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски.

Претходно во период од 15 до 17 часот ВМРО-ДПМНЕ ги блокираше крстосниците кај „Мавровка“, помеѓу улиците „Васил Чакаларов“ и „Ангел Динев“ во Карпош и кај „Рампа“ во населбата Кисела Вода.

Исто така прочитајте

Корисниците на ВИП останаа без телефони и интернет на два часа

Половина Македонија без мобилни телефони и интернет. Попладнево падна мрежата на Оне Вип.Корисниците на неговите …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *