Пробајте ги, превкусни се: Макарони со тиква

Уживајте во вкусовите и миризбите на есента со намирницата која е кралица на оваа сезона – тиквата. Подгответе брз ручек кој никого нема да остави рамнодушен.

Потребни намирници – 350 грама макарони (или шпагети), 500 грама тиква, 300 грама кромид, 60 грама Пекорино сирење, 200 мл бело вино, 2 лажици маслиново масло, малку сол и црн пипер.

Подготовка

Ставете шест лажици маслиново масло во тава и кога ќе бидат затоплени додадете го исечканиот кромид и исечканата тиква. Гответе на тивок оган додека тиквата и кромидот омекнат, посолете и додадете го виното, па гответе ги заедно уште 5 минути. Во меѓувреме, сварете ги макароните/шпагетите, а штом бидат готови, малку од водата во која се вареле додадете на сосот од тиква и кромид и убаво измешајте. Потоа спојте ги шпагетите/макароните со сосот сервирајте во чинии и одозгора изрендајте пекорино и наросете малку црн пипер.

MакMода

Исто така прочитајте

Предлог-рецепти со Битолски путер за совршен семеен неделен ручек

Вечната дилема на секое семејство во недела е што да се подготви за вкусен неделен …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *